Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, 'Derecik Sınır Kapısı'nda inceleme yaptı

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Hakkari'nin Irak sınırındaki Derecik ilçesinde bulunan Umurlu Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu.

Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda Vali İdris Akbıyık ile protokol üyelerince karşılanan Turagay, helikopterle Derecik ilçesine geçti.

Irak'a açılacak sınır kapısında inceleme yapan, çalışmalar hakkında bilgi alan Turagay, yaptığı konuşmada, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla ilçeye geldiklerini ve ilçe sakinleriyle bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

whatsapp-image-2023-04-26-at-14-48-55.jpeg

Amaçlarının sınır kapısını en kısa sürede açıp işler hale getirmek olduğu, bunun için ilçede olduklarını belirten Turagay, şunları aktardı:

"Bunun Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu, bölge halkına ne kadar büyük katkı sağlayacağını, özellikle akraba ilişkilerini dikkate aldığımız zaman bütün bu yöreye ne kadar büyük bir canlılık getireceğini biliyoruz. Sonuna kadar da bu irademizi sergiliyoruz. Sayın Valilimiz de bu konudaki çalışmaları son noktaya getirmiş durumda. Yol yapılıyor. Bu sene içinde inşallah yol da tamamlanacak. Kuzey Irak tarafına baktığımız zaman orada da yol stabilize yapılmış durumda. Orada da önemli adımlar atıldı. Karşı tarafa konteynerler konulmuş. Ama bunun için tabi ki bir alt yapı çalışması gerekiyor. Buranın projesi geçti. Buradaki binaları yenileyeceğiz. En kısa sürede buraya nasıl yolcu trafiğine açarız, nasıl bunu insan geçişlerine açarız onun üzerine çalışıyoruz. Yolumuz açık olsun."

whatsapp-image-2023-04-26-at-14-50-24.jpeg

Tugaray ile görüşen vatandaşlar da sınır kapısının açılması yönündeki beklentilerini dile getirdi.

Çarşı merkezindeki esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Turagay, Kaymakam Abdulkadir Işık'ı makamında ziyaret ettikten sonra ilçeden ayrıldı.

whatsapp-image-2023-04-26-at-14-51-25.jpeg

Turgay'a ziyaretlerinde Vali Akbıyık, Kaymakam Işık, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Coşkun Sel, Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Salavat Mete Pınar, AK Parti İl Başkanı Zeydin Kaya ve milletvekili adayları A. Mütalip Özbek, Mehmet Budak ve Hikmet Yaşar eşlik etti. / Yüksekova Haber

dd46bfe7-1961-41c5-9851-5dae3c237140.jpeg

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2023, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER