AB'den Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’in açıkladığı sekizinci yaptırım paketi teklifinde ticaret kısıtlamaları ve petrole tavan fiyat gibi yaptırımlar bulunuyor.

AB'den Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan savaş 218. gününde devam ederken Rusya'ya yönelik bir dizi yaptırım daha öngören sekizinci yaptırım paketi teklifini dün (28 Eylül) kamuoyuna duyurdu.

AB'nin "Rusya ekonomisini zayıflatmayı amaçlayan" yeni yaptırım paketi teklifini AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell açıkladı.

Teklif edilen pakette ticaret kısıtlamaları, petrole tavan fiyat ve AB ülkelerinin vatandaşlarının Rusya kamu şirketlerinin yönetimine girememesi gibi bir dizi yeni yaptırım bulunuyor.

"Referandumları tanımayacağız"

Borrell ile ortak basın toplantısında konuşan Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın doğusunda Rusya'nın kontrolünde bulunan Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde yapılan referandumlarda çıkan "Rusya'ya katılma" kararını tanımayacaklarını yineledi.

Von der Leyen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer tehdidinin ve seferberlik ilanının gerginliği artırdığını kaydetti.

Pakette neler var?

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'in teklif ettiği ve uygulamaya girmesi için AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketine göre, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatına da bazı kısıtlamalar gelecek.

Bu kapsamda bazı Rusya mallarının ithalatı yasaklanacak. AB, detayları henüz verilmeyen bu malların Avrupa pazarına girememesi nedeniyle Rusya'nın 7 milyar Euro gelirden mahrum kalacağını hesaplıyor.

Ayrıca AB üretimi bazı malların da Rusya'ya ihracatına kısıtlama getirilecek. Bu yolla Rusya ordusunun askeri alandaki hayati öneme sahip teknolojilerden mahrum bırakılması hedefleniyor.

İhracatına kısıtlama gelecek mallar arasında havacılıkta kullanılan malzemeler, elektronik parçalar ve kimyasal maddeler bulunuyor.

Hizmet sektörünü de içeren sekizinci yaptırım paketi teklifinde ayrıca AB ülkelerinin vatandaşlarının Rusya'da kamunun sahip olduğu şirketlerinin yönetiminde yer alması da yasaklanıyor.

Petrole tavan fiyat

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, yaptırım paketinin Rusya petrolünü de içerdiğine işaret ederek, "Rusya, savaşı finanse etmek için fosil yakıtların satışından elde ettiği kârı kullanıyor" dedi.

Daha önce kabul edilen yaptırım paketleri uyarınca 5 Aralık'tan itibaren Rusya'dan AB'ye deniz yoluyla ham petrol taşınmasının yasaklandığını anımsatan von der Leyen, bazı gelişmekte olan ülkelerin düşük fiyatlı Rusya petrolünw ihtiyaç duyduklarının farkında olduklarını söyledi

Von der Leyen, G7'nin üçüncü ülkeler için Rusya petrolüne tavan fiyat getirmeyi prensipte kabul ettiğini hatırlatarak, "Petrole tavan fiyat bir yandan Rusya'nın gelirlerini azaltmaya yardımcı olacak, diğer yandan küresel enerji piyasasını sabit tutacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Von der Leyen, "Bu pakette, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasının yasal zeminini oluşturuyoruz" dedi.

"Yaptırım uygulanacakların listesi genişledi"

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de yaptırım uygulanacak kişi ve kuruluşların listesini genişlettiklerini belirtti.

Borrell, söz konusu yaptırım listesinin "Ukrayna topraklarının Rusya tarafından işgalinde ve ilhak edilmesinde" payı olanlardan oluştuğunu, bunlar arasında üst düzey askeri yetkililer, karar vericiler, bazı oligarklar ile propaganda yapan kişilerin bulunduğunu söyledi.

Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da "Rusya'nın vekili" konumundaki Rusyalı yetkililer ile Ukrayna'nın 4 bölgesinde sahte referandum düzenleyen kişileri hedef alacaklarını aktaran Borrell, savunma sektöründen bazı kişileri de listeye ekleyeceklerini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER