ABD ve Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de 'barışçıl çözüm' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Selanik'te bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlıkların 'barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği' belirtildi.

ABD ve Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de 'barışçıl çözüm' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan'da mevkidaşı Nikos Dendias'la bir araya geldi. Selanik'te yapılan görüşmede, ABD ve Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'deki gerilimin 'barışçıl yollarla çözülmesi' çağrısı yapıldı.

Görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride, "ABD ve Yunanistan, deniz yetki alanları konusundaki anlaşmazlıkların uluslarası hukuka uygun ve barışçıl bir şekilde çözülmesi yönündeki görüşlerini yinelediler" ifadeleri kullanıldı.

Selanik kentinde düzenlenen görüşmenin ardından Pompeo ve Dendias'ın açıklamasında, iki ülkenin de 'bölgesel istikrarı korumak için her türlü yönteme başvurmaya hazır olduğu' mesajı verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nun açıklamasında, "Yunanistan'ın güvenliğini, refahını ve demokrasisini destekleme konusunda kararlıyız" denildi.

Pompeo'nun, Girit Adası'ndaki Suda Körfezi'nde yer alan NATO üssünü ziyaret edeceği ve salı günü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis'in Pompeo'yu Girit Adası'ndaki evinde ağırlayacağı belirtildi.

Yunan basını geçtiğimiz hafta, ABD'nin Türkiye'deki İncirlik Üssü'nü Suda Körfezi'ndeki üsse taşıyacağını iddia etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER