'AFAD yeniden organize edilmeli'

TTB'den felaketlere yapılan müdahaleler üzerine açıklama: UMKE ve AFAD yeniden organize edilmeli.

'AFAD yeniden organize edilmeli'
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Elazığ depremi, Van’da yaşanan çığ felaketi ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nda meydana gelen uçak kazasının ardından yapılan müdahalelere ilişkin hükümete ve Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

TTB’den yapılan açıklamada, “Afet sonrasında çabalamak yetmez. Önleyici adımlar tam olarak atılmış olmalı, donanım ve organizasyonda hiçbir aksaklık yaşanmamalıdır” denildi. Afetlerin ve uçak kazasının arından yapılan kurtarma ve sağlık müdahaleleri ile bunların organizasyonunun objektif olarak değerlendirilmesinin gerektiği ifade edilen açıklamanın satır başları şu şekilde oldu:

UMKE VE AFAD YENİDEN ORGANİZE EDİLMELİ: Yaşadıklarımız, önceden bilgi ve beceri kazandırılmış, sevk ve idaresi gelişkin, siyasal tercihlerin değil liyakatin belirleyici olduğu kamusal kurumlar ve bunların bünyesinde yer alan ekiplere gereksinimimiz olduğunu açık olarak gösterdi. Her üç elim olayın ortak yönü sevk ve idaresiyle, donanımdaki birbirine benzer yetersizliklerdi. Bu eksiklikler en kısa sürede tamamlanmadığında, daha fazla sayıda yurttaşımızın yaralanmasına, sakat kalmasına ve ölmesine neden olacaktır. Özellikle, 62 kentimizin aktif fay hatlarının doğrudan riski altında bulunduğumuz bir coğrafyada, içinde bulunduğumuz çağın hızı, tahrip potansiyeli ve etki genişliği düşünüldüğünde evrensel önlemlerin daha fazla zaman geçirilmeden tamamlanması sağlanmalı, konuyla ilgili UMKE ve AFAD gibi yapılar yukarıda bahsedilen kriterler dikkate alınarak yeniden organize edilmelidir.

YURTTAŞLARIMIZ OTOBÜSLERLE SEVK EDİLMEMELİ: Yaşanan tüm tahribata rağmen ülkemiz bilgi birikimi ve insan gücü açısından bu tablolarla baş edebilecek yeterliliğe sahiptir. Öngörülemeyecek bir tablo karşısında sorgulayıcı bir akıl ve bilimsel yaratıcılıkla eksikliklerini gidermeyi de hızla başarabilir. Bu nedenle, hiçbir yurttaşımız depremde çöken binanın altında kalmamalı, hiçbir kurtarma ekibi işini yaparken kazazadelerle aynı akıbeti yaşamamalı, hiçbir yurttaşımız hele ki kent merkezinde, uluslararası standartlarda en modern tesislerinden birindeki kazadan sonra otobüslerle hastaneye sevk edilmek zorunda bırakılmamalıdır. Yetkili ve sorumlu makamlar olarak hükümeti ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER