Almanya'da 25 Kasım etkinlikleri

Almanya’nın Berlin, Mannheim, Stuttgart ve Hamburg kentlerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü kapsamında yürüyüşler düzenlendi. Meydanlara çıkan kadınlar kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Almanya'da 25 Kasım etkinlikleri
Almanya’nın Berlin, Mannheim, Stuttgart ve Hamburg kentlerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü kapsamında yürüyüşler düzenlendi. Meydanlara çıkan kadınlar kadına yönelik şiddeti protesto etti.


BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle bir yürüyüş düzenlendi. Destdan Berlin Kadın Meclisi, Göçmen Kadınlar Yardımlaşma Derneği, Sürgünde Kürt Kadınları, Uluslararası Kadın Yeri, Göçmen Kadınlar Birliği ve Amoro Fora'nın organize ettiği yürüyüşe 600'ye yakın kişi katıldı.

Kadına yönelik katliamlar yapan ve kadını köleleştiren DAİŞ çetelerinin lanetlendiği yürüyüşte Şengal ve Kobanê’de direnen kadınlarla dayanışma mesajı verildi. "Ulusal, cinsel ve her türlü şiddete hayır" ve "Kadın katliamına son", pankartlarının taşındığı yürüyüş Hermannplat’da başladı.

Sık sık "Jin jiyan azadi", "Yaşasın Kadın direnişi", "Biji berxwedana YPJ" ve "Kadınlar yalnız değilsiniz" sloganlarının atıldığı yürüyüşte Rosa Luxemburg, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları ile YPG/YPJ flamaları taşındı.

Kadınlara yönelik şiddeti anlatan Almanca, Kürtçe ve Türkçe dövizler taşıyan yürüyüşte Kürdistanlı kadınların coşkusu dikkat çekti. Yürüyüş Neuköln semtine yapılan mitinle sona erdi. Burada yapılan konuşmalarda ise savaşa ve şiddete karşı kadınların dayanışma ve mücadelelerini yükseltme çağrısı yapıldı.

MANNHEİM

Almanya'nın Mannheim kentindeki 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü yürüyüşü Mannheim üniversitesinin önünde bulunan meydanda başladı. Alman ve göçmen kadın grupların bir araya geldiği yürüyüşe yaklaşık 500 kişi katıldı. Yürüyüşe Mannheim ve Ludwigshafen'de bulunan Kürt Toplum Merkezleri de aktif bir şekilde destek verdi.

Kadına yönelik şiddetin kınandığı yürüyüşte göstericiler 9 Ocak 2013 günü Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in yanı sıra kadın devrimcilerin fotoğraflarını taşıdı. Markplatz meydanına kadar yürüyen kadınlar sık sık "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarını attı.

DAİŞ çetelerinin Şengal'deki katliam ile Kobanê'ye yönelik saldırıya dikkat çekilen yürüyüşte Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) bildirileri dağıtıldı. Taciz ve tecavüzün arttığı, buna karşı da kadınların güçlerini birleştirmesi gerektiği belirtilen yürüyüş akşam saat 19.00'larına kadar sürdü.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Rojbin Kadın Meclisi, AtesH, Demokratik Kadın Hareketi Avrupa, Courage, MLPD, Modaran, Kızıl Kadın Komitesi, SKB ve Yeni Kadın tarafından oluşturan ortak platformun organize ettiği yürüyüş saat 18.00’de Hachmannplatz’da başladı. “Kadına yönelik şiddetin farklı yüzleri varsa, direnişin de var!” yazılı pankartı açan kadınlar, 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Mirabel kardeşlerin mücadele kararlılığında ve özgürlük ideallerinde buluştuklarına dikkat çekti.

Bu yılın Mayıs ayında Hamburg’da oğlu tarafından öldürülen kadın aktivisti Hülya Arslan’ın da anıldığı yürüyüşte yapılan konuşmalarda, kadına yönelik şiddetin farklı boyutlarına değinilerek, YPJ’nin direnişi selamlandı.

Rojbin Kadın Meclisi nezdinde yeni oluşturan erbane grubu dikkat çekilirken, Hamburg’daki Kürt erkeklerin 25 Kasım yürüyüşüne katılım göstermemeleri ise eleştiri konusu oldu. Etkinlik Jungfernstieg’de 29 Kasım tarihinde, “PKK yasağı kaldırılsın, Mehmet Demir’e özgürlük” talebiyle Sternschanze semtinde düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısıyla son buldu.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de bir yürüyüş düzenlendi. Alman, Kürt, Türk, Fars, Arap vd. halklara mensup kadınların katıldığı yürüyüş, “Tüm dünyada kadına karşı şiddeti durdur-Kobanê ile dayanışma” şiarıyla organize edildi.

Stadtmitte’de saat 16:00’da mitinge başlayan kadınlar, Kürtçe, Türkçe, Almanca, Farça kadına uygulanan şiddete karşı konuşma yaptı. Konuşmacılar Kobanê direnişini selamladı ve Kobanê ile dayanışma çağrısında bulundu.

Eylemde MLPD’li Lukas Weissert ve Mezopotamya Kadın Erbane grubunun canlı müzik yaptı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER