Barzani'nin danışmanı: Referandum Kerkük'ü de kapsayacak

Times'a konuşan Barzani'nin Danışmanı Hemin Hawrami, bağımsızlık referandumunun Kerkük'ü de kapsayacağını söyledi.

Barzani'nin danışmanı: Referandum Kerkük'ü de kapsayacak
İngiliz Times gazetesi, bölgedeki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Iraklı Kürtlerin sonbaharda bağımsızlık referandumuna hazırlandığını duyurdu.


BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre gazeteye konuşan, Irak merkezi hükümeti eski dışişleri ve maliye bakanı Hoşyar Zebari, "Irak'ın geleceğinden umudu kestik" diyerek IŞİD'e karşı yürütülen Musul operasyonunun sona ermesinin beklendiği sonbahar aylarında bağımsızlık oylamasının yapılmasının planlandığını açıkladı. Zebari, referandumu takiben hemen bağımsızlık ilan edilmeyeceğini, Bağdat hükümetiyle toprak ve tanınma konularında müzakere edileceğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani'nin danışmanı Hemin Hawrami de aynı haberde yer alan açıklamasında, referandumun Kerkük'ü de kapsayacağını söyledi.

Hawrami, referandum konusunun, Barzani ile ABD Başkan yardımcısı Mike Pence arasında da "ciddi şekilde tartışıldığını" gazeteye açıkladı.

Hemin Hawrami, İngiltere Dışişleri Bakanlığı ile de görüşmeler gerçekleştiğini söyledi.

BAĞDAT, TAHRAN VE ANKARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Geçtiğimiz ay Kerkük'teki bazı kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayraklarının asılması, Bağdat'taki merkezi hükümet ile İran ve Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün" demişti. Erdoğan, "Kerkük Kürtlerindir safsatasına biz Türkiye olarak uymuyoruz" şeklinde konuşmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER