Berber ve kuaförler için genelge: Müşteriler randevu ile kabul edilecek

Korona virüsüne yönelik tedbirler kapsamında kapatılan berber, kuaför, güzellik merkezleri yeniden açılıyor. Sakal tıraşında jilet kullanılmayacak; cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj gibi hizmetlere izin verilmeyecek ve müşteriler randevu sistemi ile kabul edilecek. Yiyecek ve içecek ikramı da yasak olacak.

Berber ve kuaförler için genelge: Müşteriler randevu ile kabul edilecek
Korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle 21 Mart’ta kapatılan berber, güzellik merkezi, kuaför ve benzeri iş yerleri, 11 Mayıs’tan itibaren yeniden faaliyet başlayacak. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda bu iş yerlerinin çalışma şekliyle ilgili genelge yayınladı.


Valiliklere gönderilen genelgeye göre, işletmeler randevu sistemiyle çalışacak. Yan yana iki koltukta müşteri alınmayacak, bir koltuk boşluk bırakılacak. Müşterilere yiyecek ve içecek ikramı yapılmayacak.

Maske kullanımı zorunlu olacak, müşteriler yalnızca işlem gerektirdiğinde maskesini çıkarabilecek.

Berberlerde jilet ve ustura ile sakal tıraşı yapılmayacak, sadece sakal tıraşı makine kullanılabilecek. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde de cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetlerine izin verilmeyecek.

Genelgedeki maddeler şöyle:

 1. Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir.
 2. Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacaktır.
 3. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebileceklerdir.
 4. Randevularda kayma yada hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir.
 5. Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebileceklerdir. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacaklardır.
 6. İşyerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.
 7. Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu malzemelerle yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacaktır.
 8. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler yada her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir.
 9. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır.
 10. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacaktır. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecektir.
 11. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir.
 12. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.
 13. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır.
 14. Bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici sürekliğine izin verilmeyecektir. / DUVAR
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER