BM'nin gündemi Bucha: Zelenskiy BM Genel Kurulu'na hitap edecek

İngiltere'nin dönem başkanı olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bugün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy konuşma yapacak. Kurulda, Bucha'daki sivil infazlar iddiası görüşülecek.

BM'nin gündemi Bucha: Zelenskiy BM Genel Kurulu'na hitap edecek

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) nisan ayı dönem başkanı İngiltere'nin daimi temsilciliği Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'in bugün BMKG'ye hitap edeceğini duyurdu.

Rusya'nın sivil ölümleriye suçlandığı Bucha kasabasına dün giden Zelenskiy'in BMGK'nin Ukrayna oturumuna videokonferansla katılarak Bucha'dan izlenimlerini aktaracağı belirtildi. Açıklamada, "İngiltere, Konsey başkanlığı sırasında Rusya'nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin'in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız" ifadesine yer verildi.

Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Kiev bölgesindeki Bucha kenti ziyareti sonrası, yaşanan katliamın "savaş suçu" olduğunu söylemiş, "Kiev'in kurtarılan bölgelerinde, Çernihiv ve Sumi'de yerel halk 80 yıl önceki Nazi işgalinde görmediklerini gördü. İşgalciler bunun sorumluluğunu kesinlikle üstlenecek" demişti.

RUSYA'DAN 'BUCHA' TEPKİSİ: 'TEZGAHLANAN PROVOKASYON'

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzia, Rus birliklerin Ukrayna'nın Bucha kasabasındaki bir aylık işgali sırasında hiçbir sivilin zarar görmediğini savundu ve Ukrayna'yı delil uydurmakla suçladı. New York’ta bir basın toplantısında konuşan Nebenzia, bu görüntülerin Batılı ülkeler tarafından “tezgahlanan birer provokasyon” olduğunu söyledi.

İNGİLTERE RUSYA'NIN TOPLANTI TALEBİNİ REDDETMİŞTİ

İngiltere, BM Güvenlik Konseyi nisan ayı dönem başkanlığını devralmıştı. Rusya, Bucha'daki sivil ölümleri ile "soykırım ve savaş suçu" suçlamalarının ardından BM Güvenlik Konseyini 4 Nisan'da toplantıya çağırmıştı. BMGK dönem başkanı İngiltere ise Rusya'nın bu talebini kabul etmeyerek, konunun konseyin gündeminde olduğu üzere bir gün sonra 5 Nisan'da görüşülmesine karar vermişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.