Eski ABD Başkanı George H. W. Bush hayatını kaybetti

ABD'nin 41. başkanı George H. W. Bush, yaşamını yitirdi. Bush, 94 yaşındaydı.

Eski ABD Başkanı George H. W. Bush hayatını kaybetti
Eski ABD Başkanı George Herbert Walker Bush, 94 yaşında hayatını kaybetti.  ABD’nin 43. başkanı George W. Bush tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Baba Bush” olarak bilinen 41. ABD Başkanı Bush’un hayatını kaybettiği ifade edildi. Bir süredir tedavi gören Bush’un, Teksas eyaletinin Houston kentinde öldüğü kaydedildi.

ABD’nin 43. başkanı George W. Bush tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Baba Bush” olarak bilinen 41. ABD Başkanı Bush’un hayatını kaybettiği ifade edildi. Bir süredir tedavi gören Bush’un, Teksas eyaletinin Houston kentinde öldüğü kaydedildi. Açıklamada, “Jeb, Neil, Marvin, Daro ve ben kayda değer 94 yıllık yaşamının ardından babamız Bush’un öldüğünü açıklamaktan dolayı üzgünüz. George H.W. Bush yüksek bir karaktere sahipti ve bir evladın isteyebileceği en iyi babaydı.” sözlerine yer verildi.

GEORGE H. W. BUSH KİMDİR?

ABD’nin 41. başkanı George H. W. Bush, 1989-1993 yılları arasında ABD başkanlığı yaptı ve Irak’a karşı Körfez Savaşı’nı yürütttü. 1981-89 arasında da ABD’nin 43. başkan yardımcısı oldu. Bush, özellikle Sovyetler Birliği döneminin sonunda görev yapan ABD Başkanı olarak tarihteki yerini almıştı. Başkanlığı döneminde ABD’den dünyaya neoliberal politikalar pompalandı. Bush’un döneminde Türkiye’de Özal iktidarı yaşanıyordu ve uyumlu bir dönem geçirildi. Özal’ın Irak işgalinde ABD’ye destek vermek için söylediği ‘Bir koyup üç almak’ sözü siyasi literatüre girdi. George Bush’un oğlu George W. Bush, 2001-2009 arası başkanlık görevinde bulunmuştu. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER