FARC siyasi parti kurmak için kongre topluyor

Kolombiya'da hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan FARC, siyasi parti kurmak için 6 gün sürecek bir kongre başlatıyor.

FARC siyasi parti kurmak için kongre topluyor
Kolombiya’da 53 yıldır devam eden çatışmaların ardından silahlarını teslim eden FARC örgütü, siyasi parti kurma yolunda ilk adımı atıyor.


DW Türkçe’nin haberine göre
 Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin üyelerinden oluşan bin kişilik delege, milletvekili adaylarını seçecek kurucu kongre için başkent Bogota’da biraraya geliyor.

1 Eylül’e kadar devam edecek olan kongrede gelecek yıl düzenlenecek seçimlere katılmaya hazırlanan partiye bir isim bulunacak.
partiye ‘Kolombiya’nın Alternatif Devrimci Gücü’ adının düşünüldüğü belirtiliyor.

FARC lideri Rodrigo Londoro partiye isim arayışlarında sosyal medya üzerinden nabız yoklamıştı. Twitter kullanıcıları arasında en çok beğenilen isim “Yeni Kolombiya” olmuştu.

Kolombiya ve FARC arasındaki barış anlaşması 26 Eylül 2016’da imzalandı. 53 yıl süren silahlı mücadelenin ardından silah bırakarak siyasete atılmaya hazırlanan FARC’ı Kolombiya halkının kabul etmesinin zaman alacağı belirtiliyor. Anketler Kolombiyalılarının yüzde 80’inin bu duruma karşı olduğunu gösteriyor.

GELECEK YIL İKİ SEÇİM VAR

Kolombiya’da gelecek yıl hem cumhurbaşkanlık seçimleri hem de parlamento seçimleri düzenlenecek.
FARC gerillaları ve Kolombiya devleti arasında 1964 yılından beri devam eden çatışmalar, geçtiğimiz yıl Eylül ayında varılan barış anlaşmasıyla son buldu.

Çatışmalarda 260 binden fazla insan öldü, 60 bin kişi kayıtlara kayıp olarak geçti. 7 milyondan fazla Kolombiyalı 53 yıl süren iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı.

FARC ile imzalanan tarihi barış anlaşması Devlet Başkanı Santos’a geçtiğimiz yıl Nobel Barış Ödülü’nü getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER