Floyd'un ailesi ilk kez konuştu: George için adalet istiyorum

ABD'de gözaltına alınırken polis tarafından dakikalarca boğazına bastırılarak öldürülen George Floyd'un altı yaşındaki kızı Gianna ve annesi ilk kez kamuoyu önüne çıktı. Anne Roxie Washington, "Gianna'nın artık babası yok. Onun büyüdüğünü göremeyecek. George için buradayım. Onun için adalet istiyorum" dedi.

Floyd'un ailesi ilk kez konuştu: George için adalet istiyorum
ABD’de gözaltına alınırken polis tarafından öldürülen George Floyd’un ailesi, olayın ardından ilk defa kamera karşısına geçti. Floyd’un altı yaşındaki kızı Gianna ve annesi Roxie Washington, Minneapolis’te bir basın toplantısı düzenledi.

‘GIANNA’NIN ARTIK BİR BABASI YOK’

Göz yaşlarını tutmakta zorlanan Washington “Bizim elimizden neyi aldığınızı bilmenizi istiyorum” dedi ve ekledi: “Onlar günün sonunda eve dönüp aileleriyle birlikte oluyorlar. Ama Gianna’nın artık bir babası yok. Onun büyüdüğünü göremeyecek. Mezuniyetine gelemeyecek, düğününde yanında olamayacak. Ben çocuğum için ve George için buradayım. Onun için adalet istiyorum. Çünkü o iyi birisiydi. Diğerleri ne düşünürse düşünsün.”

“Nefes alamıyorum” diye bağırmaya çalışmasına rağmen dokuz dakika süreyle diziyle Floyd’un boğazına bastıran Derek Chauvin, ABD’de sekiz gündür devam eden protestoları başlatan olayın ardından, diğer üç polis memuruyla birlikte görevden alınmıştı.

Chauvin, cinayet suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanıyor. Diğer üç polis memuru hakkında henüz yasal bir işlem başlatılmış değil. 2011’den bu yana Minneapolis’te polis memuru olarak çalışan Chauvin’in kariyeri boyunca ‘aşırı güç kullanmaktan’ defalarca şikayet aldığı, hakkında bir kez dava açıldığı ancak şimdiye kadar hiç cezaya çarptırılmadığı belirtiliyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER