Hırvat general intihar etmesi cezaevinden çıkıyormuş

Bosna'da savaş suçu işlemekten aldığı 20 yıllık ceza kesinleşince mahkemede yaşamına son veren Hırvat general Slobodan Praljak’ın zehiri nasıl elde ettiği araştırılıyor. 13 yıldır hapiste olan Praljak intihar etmese yattı süre göz önüne alınarak tahliye edilecekti.

Hırvat general intihar etmesi cezaevinden çıkıyormuş
Bosna içsavaşı sırasında savaş suçu işlemek, Osmanlı’dan kalma tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle suçlanan Bosnalı Hırvat Slobodan Praljak (72), önceki gün hakkındaki 20 yıllık hapis cezasının temyiz mahkemesi tarafından da onaylandığını duyunca küçük bir şişedeki sıvıyı içerek intihar etti.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bu olay dünya gündeminde geniş yer alırken, Hollandalı yetkililerin başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına göre küçük şişede bulunan maddenin ölümcül etkili bir kimyasal olduğu kesinleşti. Praljak’ın kısa sürede fenalaşıp öldüğü bildirilirken yakında yapılacak otopsiyle hükümlünün ölüm sebebi aydınlanmış olacak.

Yetkililer, devam eden soruşturmada birçok sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar. Sorulardan biri 13 yıldır hapiste olan Praljak’ın nasıl olup da böylesine ölümcül bir zehre ulaşmış olduğu. Başka bir soru ise 20 yıllık hapis cezası onaylanan Praljak’ın niye intihar ettiği. Çünkü bu hükme göre yakında hapisten çıkabilirdi. Demir parmaklıklar ardında geçen yılları hapis cezasından düşülecek, infaz yasasına göre cezanın üçte birini tamamlayınca serbest kalacaktı. General, duruşmada karar açıklanınca, savaş suçu işlediği iddiasını bir kez daha reddetmişti.

HIRVATİSTAN’TAN ELEŞTİRİ VE ÖZELEŞTİRİ

Hırvatistan Devlet Başkanı Kitaroviç, Lahey’deki mahkemenin Bosnalı Hırvatlara yönelik suçları aynı şekilde ele almadığını öne sürerek ‘mahkeme adaleti getirme görevinde başarısızlığa uğradı’ dedi. Praljak’ın ölümünün Hırvatları derinden etkilediğini belirten Başkan, “Hırvatlar olarak Bosna’da bazı soydaşlarımızın suç işlediğini ve sorumlu tutulmaları gerektiği kabul etmeliyiz” diye konuştu. (Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER