Kanada'daki yangın bir haftadır sürüyor

Kanada’da ülke tarihinin en büyük orman yangını bir haftadır sürüyor. Yağışlar sayesinde yayılma hızı düşerken, yetkililer yangının 7 milyar dolarlık zarara neden olduğunu tahmin ediyor.

Kanada'daki yangın bir haftadır sürüyor

Kanada’da günlerdir devam eden ve bir türlü kontrol altına alınamayarak yayılan yangın nedeniyle birçok ev oturulamaz hale geldi.

Kanadalı yetkililer, bir haftadır süren ve bir türlü kontrol edilemeyen orman yangını hakkında ilk kez iyimser konuşurken; havaların serinlemesi ve yağmurun yağmaya başlamasıyla beraber 161 hektarlık alanı kül eden ülke tarihinin en büyük yangının yayılma hızının düştüğü belirtiliyor.

88 bin kişi tahliye edildi

Kanada’nın kuzeydoğusundaki Alberta bölgesinde çıkan yangın nedeniyle Fort McMurray kentinin 88 bin sakini tahliye edilmişti.

BBC’ye konuşan Fort McMurray milletvekili David Yurdiga ise, şehrin eski haline döndürülmesinin yıllar alacağını ifade etti.

Rüzgarın alevlerin yönünü değiştirdiğini ifade eden yetkililer, kentin güneyinde bulunan iki petrol tesisinin artık tehdit altında olmadığını ifade etti.

Fort McMurray, Kanada’nın petrollü kum alanlarının merkezi. Günde bir milyon varillik petrol üretimi, yangın nedeniyle durdurulmuş durumda.

Zarar, 7 milyar doları aşıyor

Yangın Kanada’nın en pahalı doğal felaketi olmaya da aday; yetkililer, zararın 7 milyar Amerikan dolarını aşacağını tahmin ediyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER