CHP heyeti: Kilis'in boşalması, fiilen düşmesi anlamına gelir

CHP, Suriye’deki IŞİD mevzilerinden atılan füzelerin hedefi olan ve bugüne kadar 21 kişinin hayatını kaybettiği Kilis’e heyet gönderdi. Heyet adına konuşan Öztürk Yılmaz, kentten yoğun göç olduğunu belirterek, “Kilis’in boşalması, bu ilimizin fiilen düşmesi anlamına gelir” dedi.

CHP heyeti: Kilis'in boşalması, fiilen düşmesi anlamına gelir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Suriye’deki IŞİD mevzilerinden atılan füzelerin hedefi olan ve bugüne kadar 21 kişinin hayatını kaybettiği Kilis’e heyet gönderdi.

Öztürk Yılmaz başkanlığındaki, İstanbul milletvekili Dursun Çiçek, Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ, Hatay milletvekilleri Birol Ertem ve Serkan Topal’dan oluşan CHP heyeti, geçen Ocak ayından bu yana Suriye’deki IŞİD bölgelerinden atılan ve 21 kişinin ölümüne yol açan Katyuşa roketatar mermilerinin hedefindeki Kilis’te incelemelerde bulundu.

Heyet adına konuşan Öztürk Yılmaz, kentten yoğun göç olduğunu ve tedirginliğin had safhada olduğunu söyledi.

Saldırıların devam etmesinin Kilis’in fiilen düşmesi anlamına geleceğini söyleyen Yılmaz şöyle konuştu:

“18 Ocak’tan sonra buraya fırlatılan atılan hedef alınan füzeler ve roketler nedeniyle halkın yüzde 25- 30’u göç etmiş. Okullar kapalı, halkın çoğu evlerinde sokaklar boş. Dükkanların büyük kısmı daha yeni açılıyor. Dün bugün roket atılmadığı için halk kısmen dükkanı açmış ama büyük kısmı halen kapalı.

“Kilisliler, ‘Bizim durumumuz Suriyeli’lerden daha kötü’ diyor”

“Halkın sorunları çok. Ekonomi durma noktasına gelmiş, işsizlik had safhada. Vatandaşlar, ‘bizim durumumuz Suriyeli’lerden daha kötü oldu, en azından onlar gıda yardımı alıyor biz onu da alamıyoruz’ diyorlar.

“Bu durum, Kilis’in fiilen düşmesi anlamına gelir”

“Atılan bombalar nedeniyle ekonomi çökme noktasına gelmiş. Böyle giderse insanlar mecburen civar kentlere gitmek zorunda kalacak. Bu da Kilis’in boşalması, bu ilimizin fiilen düşmesi anlamına gelir. Acil bu kentte duyarlılığı artırmamız ülkemizin bir kentine yönelik saldırıyı gündeme getirmemiz ve hükümeti acil tedbir almaya, saldırıları durdurmaya yönelik önlemler almaya sevk etmemiz gerekiyor.

“Sınırımız kevgire döndü”

“Güney sınırında yaşanan olaylar maalesef Türkiye’yi bu duruma getirdi. Sınırımız kevgire döndü. Suriye politikası baştan aşağı yanlıştı ve iflas etti çöktü. Bunu bu noktaya getirenler utansın.

“Bir kentimiz maalesef böyle bir tehdit altında kentimiz sürekli vuruluyor ama bu sorun edilmiyor. Peki ne sorun edilecek ne olması lazım. 21 kişi ölmüş, 220 kişi mi ölmeli? 70 kişi yaralanmış, 170 kişi mi yaralanması gerekiyor.

“Kilis Türkiye’nin bir kenti”

“Ne olması gerekiyor ki, hükümetin burayı dikkate alması ve uygun tedbirler alması gerekiyor. İşte bunun sorgulamaması lazım. Buradan hükümete çağrımız var; Kilis’e önem verin. Kilis bizim bir kentimiz, Türkiye’nin bir kenti. Suriye veya Irak’ın bir kenti değil. Burada güvenliği sağlamamız lazım. Halkın can mal güvenliğini sağlamamız. Sınırlarımızı korumamız lazım.”

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER