Putin: Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye açığız

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus tarafının diyaloğu sürdürmeye açık olduğunu doğruladı" ifadelerine yer verildi.

Putin: Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye açığız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü. Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in,  'Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesini mümkün kılmanın yollarını görüşmeye istekli olduğu' belirtildi. Putin, 'yaptırımlar hafifletilirse gübre ve tarım ürünleri ihracatını artırmaya hazır olduklarını' dile getirdi. 

Rusya lideri, görüşmelerde Ukrayna ile diyaloğu sürdürmeye açık oldukları mesajını da verdi. Açıklamada, "Kiev nedeniyle dondurulan müzakerelerin durumuna özellikle dikkat edildi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus tarafının diyaloğu sürdürmeye açık olduğunu doğruladı" denildi.

AVUSTURYA BAŞBAKANI: PUTİN, GIDA GÜVENLİĞİ SORUNUNUN FARKINDA

Rusya lideri ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ise, Putin'in 'gıda güvenliği sorununun tamamen farkında olduğunu' söyledi. Putin’in, Karadeniz’den yük gemilerinin çıkışı için olumlu sinyaller verdiğini aktaran Avusturya Başbakanı, Ukrayna’daki tahılların limanlardan uluslararası pazara ihraç edilmesine izin vermeye hazır olduğunu belirtti. 

Nehammer, Ukrayna’dan çıkarılması gereken milyonlarca ton buğday ve tahıl olduğunu vurgularken potansiyel bir gıda krizinin sonuçlarının, özellikle Ukrayna'dan yapılan ihracata büyük ölçüde bağımlı olan Kuzey Afrika veya Pakistan'daki ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

'ESİR TAKASINA OLUMLU BAKIYOR'

Öte yandan, Putin'in Kiev yönetimi ile esir takasına 'olumlu baktığını' da söyleyen Nehammer, "Putin'i aradım. Bir esir takasına olumlu sinyaller verdi. Ayrıca Karadeniz'de malların hareketine izin vermek istiyor” ifadelerini kullandı.

Avusturya Başbakanı ayrıca, Putin'in Avusturya'ya doğal gaz sevkiyatına yönelik taahhütlerin yerine getirileceğini söylediğini aktardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER