Reuters: Türkiye, Avrupa Konseyi’nden çıkarılabilir

AİHM'in Osman Kavala kararını uygulamadığı için Türkiye hakkında ihlal süreci başlatılmasıyla ilgili Reuters'ta çıkan bir yazıda Türkiye'nin Avrupa Konsey'den çıkarılabileceği belirtildi.

Reuters: Türkiye, Avrupa Konseyi’nden çıkarılabilir

Reuters haber ajansı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bağlı olduğu Avrupa Konseyi'nin, tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki 2019 tarihli AİHM kararını uygulamaması nedeniyle Türkiye'yi üyelikten çıkarabileceğini yazdı.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Ankara'ya karşı ihraç süreci başlattığı hatırlatılan haberde, bu durumun Türkiye'deki hak savunucuları arasında kaygıya yol açtığı yorumu da yer aldı. Konsey'den bir yetkili, Türkiye'nin 8 Kasım itibarıyla hâlâ 521 AİHM kararını uygulamadığını aktardı. Türk diplomatik kaynaklar ise Ankara'nın son 10 yılda yaklaşık 2 bin 800 AİHM kararını uyguladığını ve bugüne kadar toplam sayının 4 bine yaklaştığını belirtti.

AİHM verilerine göre mahkeme 1959-2021 yılları arasında Türkiye'yle ilgili 3 bin 820 karar verdi, bunlardan 3 bin 385'inde en az bir hak ihlali yaşandığına hükmetti. Türkiye, AİHM'de en fazla hak ihlali yapan ülke konumunda bulunuyor. Reuters'a konuşan uzmanlarsa, Türkiye'de halkın insan hakları korumasından mahrum bırakılmaması için Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihraç edilmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

Avrupa Konseyi'nin yasama organı Parlamenter Meclisi (AKPM), geçen aylarda Türkiye hakkında yürütülen denetim süreci ve Osman Kavala davasına ilişkin görüşmeler yapmak üzere İstanbul ve Ankara'ya raportörler göndermişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER