MEB 'Öğretmenlik Kariyer Sınavı' hakkındaki iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı” hakkındaki kamuoyunu yanıltıcı iddialar gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

MEB 'Öğretmenlik Kariyer Sınavı' hakkındaki iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bazı yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı”nın şaibeli olduğu, söz konusu sınav hakkında öğretmenler arasında sınav sorularının elden ele dolaştığı, bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı ve sınavda çıkan soruların da dağıtıldığı iddiaları sonrası harekete geçti.

‘600 BİN ÖĞRETMENİN ZİHNİNDE KUŞKU YARATMAK İZAHTAN VARESTEDİR’

MEB, iddiaların gerçeğe aykırı olduğunu ifade ederek bu iddiaları yayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz.”

‘İDDİALARLA ÖĞRETMENLER ARASINDA İNFİAL YARATMAK AMAÇLANDIĞI AÇIK’

İlgili şikâyet dilekçesinde ayrıca, öğretmenler arasında söz konusu sınava olan ilginin bu kadar yüksek olmasının birtakım çevreleri rahatsız ettiğine, bu çevrelerce sınava başvuru yapılmaması yönünde çağrılar yapıldığına, bunun sonucu olarak da öğretmenlerin zihninde sınavın güvenirliği hakkında şüphe doğurmak üzere gerçeğe aykırı ve dayanaksız iddialar yayılmaya başladığına dikkat çekildi.

Dilekçede “Bu iddialarının herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır” ifadesine yer verildi. Yapılan suç duyurusunda, yalan haberi yayan kişiler tarafından halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu işlendiği belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER