Rusya: Barış güçleri, Kazakistan tamamen istikrara kavuşana dek kalacak

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, KGAÖ barış güçlerinin görevlerini, Kazakistan'daki durum tamamen istikrara kavuşana dek görevlerini sürdüreceğini söyledi.

Rusya: Barış güçleri, Kazakistan tamamen istikrara kavuşana dek kalacak

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü barış güçlerinin Kazakistan’daki misyonlarını, bu ülkedeki durumun tamamıyla istikrara kavuşması ardından sona erdireceğini söyledi. Şoygu’nun açıklaması, Kazakistan lideri Tokayev’in, barış güçlerinin iki gün sonra ülkesinden ayrılmaya başlayacağını belirtmesini izledi.

Şoygu, bir askeri personel toplantısındaki konuşmasında, “Kolektif barış güçleri görevlerini, Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki durum tamamen istikrara kavuşana dek görevlerini yerine getirmeyi sürdürecek, tabii ki bunun kararını Kazakistan Cumhuriyeti liderliği verecek” dedi.

'RUSYA ASKERLERİNİN SURİYE VE KARABAĞ DENEYİMLERİNİN PAYI VAR'

Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyelerinin barış gücü askerlerinin Rus askeri kargo uçakları tarafından çok kısa bir süre içinde Kazakistan’a ulaştırıldığına dikkat çekti ve şunları söyledi: “Kısa bir sürede, sadece üç gün içinde, Rusya Hava Kuvvetleri uçakları, askerleri ve askeri teçhizatı (Kazakistan’a) konuşlandırdı. Bu, KGAÖ üyesi ülkelerin ordularının ortak tatbikatlar ile edindikleri uyum sayesinde mümkün oldu. Bunun bu kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmesinde, Rusya askerlerinin Suriye’ye ve barış gücü olarak Karabağ’a konuşlandırılması sırasında elde edilen deneyimin de payı var.”

Rusya Savunma Bakanı’nın söz konusu açıklamaları, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev’in KGAÖ barış güçlerinin iki gün sonra ülkesinden ayrılmaya başlayacaklarını, güçleri ülkeden çekilmesinin on gün sürmesini planladıklarını söylemesini izledi.

Barış güçleri, Tokayev’in çağrısı üstüne KGAÖ Konseyi’nde alınan karar ile ülkeye gönderildi. KGAÖ barış güçleri şu anda önemli ordu ve devlet binaları ile sosyal açıdan mühim olan tesisleri koruyor. Bu güçler, Kazakistan’daki saldırgan ve yağmacı gruplara karşı Kazak güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlara ise katılmıyorlar. (Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER