Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM'de konuştu, diplomatlar salonu terk etti

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna krizine dair değerlendirmesinde ABD'ye eski Sovyet ülkelerinde askeri tesis kurmaktan vazgeçme çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM'de konuştu, diplomatlar salonu terk etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı'nın eski SSCB ülkelerinin topraklarında askeri tesisler kurmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Bazı Avrupa ülkelerinin topraklarında ABD'nin nükleer silahlarının bulunmasının Rusya için kabul edilemez olduğunu belirten Lavrov, "Bu silahların ABD'ye dönmesinin zamanı çoktan geldi" dedi. Lavrov, Ukrayna'nın nükleer silah sahibi olmasını engellemek istediklerini de söyledi.

'UKRAYNA'NIN NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLMASI GERÇEK BİR TEHLİKE'

Rus bakan, Birleşmiş Milletler'in Cenevre'de düzenlenen silahsızlanma konferansına, uçuş yasakları nedeniyle bizzat gidememesi nedeniyle video üzerinden seslendi. Ukrayna'nın nükleer silah sahibi olmak istediğini savunan ve bu durumun 'engellenmesi gereken gerçek bir tehdit olduğunu' söyleyen Lavrov, "Ukrayna Sovyet teknolojilerine ve bu tür silahları elde etme araçlarına hâlâ sahip" dedi. 

BATILI DİPLOMATLAR BOYKOT ETTİ

Lavrov'un ekrandan yayınlanan konuşması, çok sayıda Batılı diplomat tarafından boykot edildi.

Diplomatlar, Lavrov'un video konuşması yayınlanırken salonu terk etti.

Aynı toplantıda, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba Rusya'yı savaş suçları işlemekle suçlayarak, 'Rus saldırganlığı ve kitle imha silahları konusunda' özel bir toplantı talep etti.  / DUVAR - Sputnik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER