Rusya'dan Suriye'de dört yeni 'bölge' önerisi

Şam yönetiminin en güçlü müttefiki Rusya'nın, orduyla silahlı isyancılar arasındaki gerilimi düşürmek için 'tampon bölgeler' kurulmasını önerdiği iddia edildi. Buna göre Rusya, dört noktada taraflar arasına başka ülkelerden askerlerin yerleştirilmesini önerdi.

Rusya'dan Suriye'de dört yeni 'bölge' önerisi
Rusya’nın Suriye’de gerilimi düşürmek için savaşa müdahil olmayan ülkelerin askerlerini, çatışma bölgelerinde orduyla silahlı isyancılar arasındaki noktalara konuşlandırmayı önerdiği öne sürüldü. Suriyeli muhalif Fateh Hassun’un dile getirdiği iddia, bir diğer kaynak tarafından da doğrulandı.


Rus sitesi Sputnik’e konuşan Hassun, “Rusya’nın ateşkese uyma, tansiyonu düşürmeye yönelik bölgeler oluşturma ve anlaşmalarda yeni uluslararası aktörlerin yer almasını sağlama gibi önerileri var. Bu öneriler arasında, ordu ile muhalifler arasındaki cephe hattına özel birlikler konuşlandırılması yer alıyor. Söz konusu birlikler, Suriye’deki askeri çatışmalara girmemiş ülkelerin askerlerinden oluşacak” dedi.

ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

Hassun, bu ülkelerin garantör ülkeler, yani Türkiye, Rusya ve İran olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi: “Garantör ülkeler değil. Söz konusu birlikler, Suriye’deki askeri çatışmalara girmemiş ülkelerin askerlerinden oluşacak. Bu, Rusya’nın siyasi süreçte ve hükümetle varılan anlaşmalarda garantör ülke olarak hareket etmeye başladığı anlamına geliyor. Bu da, uluslararası toplumun Astana görüşmelerine daha fazla müdahil olmasını gerektirecektir. Dürüst olmak gerekirse, bu iyi bir şey.” Söz konusu birliğe asker gönderecek ülkelerin henüz belirlenmediğini de ifade eden Hassun, Rusya’nın önerilerinin kabul edilmesi halinde çalışma grubu kurulacağını ve ülkelerin grup tarafından tayin edileceğini kaydetti.

TÜRKİYE ÖNERİNİN NERESİNDE?

Muhalefetten bir kaynak da, Rusya’nın söz konuau bölgelerin İdlib, Humus, Doğu Guta ve ülkenin güneyinde kurulmasını önerdiğini söyledi. Muhalif kaynağın Sputnik’e ilettiği belgeye göre, Suriye krizinin tarafları arasında çatışma yaşanmasından kaçınmak için gerilimi düşürmeye yönelik bölgelerin sınırları boyunca güvenlik hatları oluşturulması öngörülüyor.

“Rusya, sivillerin silahsız olarak geçiş yapmasını, insani yardım ulaştırılmasını ve ticarete erişimin temin edilmesi için güvenlik hatlarında kontrol noktaları oluşturulmasını öneriyor” denilen belgede, ateşkes gözlem merkezlerinin kurulmasını önerdiği de ifade edildi. Metne göre, Rusya’nın önerileri arasında Suriye’deki ateşkesin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın ateşkesin kontrolü için asker göndermesi de yer alıyor. Belgede “Garantör ülkelerin karşılıklı olarak varacağı mutabakatla ateşkes rejiminin gözlenmesi için garantör ülkelerin askeri birlikler göndermesi de muhtemel” deniliyor. (Kaynak: Sputnik Türkiye)

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER