SDG bıraktı ama Rusya vurdu!

SDG'nin Rakka'dan çıkmaları için anlaştığı 120'yi aşkın IŞİD militanının Rusya tarafından öldürüldüğü belirtildi. Rus Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, militanların Palmira yolunda vurulduğunu söyledi.

SDG bıraktı ama Rusya vurdu!
Rusya’nın, Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) yaptıkları anlaşma kapsamında Rakka’dan kaçan 120’den fazla IŞİD militanını öldürdüğü açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, Rakka’dan Palmira yönünde giden IŞİD konvoyuna hava saldırısı düzenlendiğini, 32 araç ile 120’den fazla militanın öldürüldüğünü söyledi.


Rus sitesi Sputnik’e konuşan kaynak, “25 Mayıs günü, 32 araçtan oluşan IŞİD konvoyu, Palmira yönünde ilerlerken tespit edildi ve Rus savaş uçakları tarafından yok edildi” dedi. Kaynak, araçların ağır makineli tüfeklerle donatıldığını belirtti.

‘ÖNLEM ALINDI’

Kaynak Rusya’nın, ‘IŞİD’in Rakka’dan çıkmak için ağırlığını YPG’nin oluşturduğu SDG ile anlaştığına dair birkaç teyit edilmiş istihbarat aldığını’ belirterek, “Bu bilginin alınmasının ardından, Rusya’nın Suriye’deki birliklerinin komutanlığı IŞİD teröristlerinin güney yönüne toplu kaçışını engellemek için önlem aldı” dedi.

NE OLMUŞTU?

SDG hafta içinde, Rakka’daki IŞİD üyelerine beklenen saldırı öncesinde silah bırakıp teslim olmaları için ay sonuna kadar süre vermişti. SDG sözcüsü Cihan Şeyh Ahmed’in açıklamasında, silah bırakan IŞİD üyelerine 15 Mayıs’ta yapılan benzer bir çağrının ‘olumlu sonuç’ verdiği ve ‘Rakka halkının talebi’ üzerine mühletin 31 Mayıs’a kadar uzatılacağı belirtilmişti. Açıklamada, teslim olan IŞİD liderlerinin ve ailelerinin hayatlarının ‘örgütteki pozisyonları ne olursa olsun’ garanti altına alınacağı belirtiliyordu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER