The Times: Kürdler Kobani'de IŞİD'i yenmek üzere

İngiliz The Times gazetesi, Rojava’nın Kobanê kentinde son olarak stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi'ni ele geçiren Kürdlerin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü yenilgiye uğratmak üzere olduğunu yazdı.

The Times: Kürdler Kobani'de IŞİD'i yenmek üzere
İngiliz The Times gazetesi, Rojava’nın Kobanê kentinde son olarak stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi’ni ele geçiren Kürdlerin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü yenilgiye uğratmak üzere olduğunu yazdı. 

The Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı, “Kürdler Kobanê’de savaşı kazanmaya yakın”. 

Tom Coughlun ve Hannah Lucinde Smith imzalı haberde, ABD’nin hava saldırılarıyla destek verdiği Kürd savaşçıların 150 gün süren çatışmaların ardından Kobanê’nin büyük bölümünde kontrolü ele geçirdiği, IŞİD örgütü militanlarının yenilgiyle yüzleştiği belirtiliyor. 

Kobanililer ve Kürd yetkililer, kentin güneyindeki stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi’nin ele geçirildiğini doğrulamıştı. Bu da Kürd savaşçıların ilk kez IŞİD için önemli bir ikmal yoluna yöneldikleri anlamına geliyor. 

IŞİD’in Kobanê’ye ilk kez 23 Eylül’de saldırdığını ve kentin büyük bölümünde sokak çatışmalarının o tarihten bu yana sürdüğünü belirtmiş Times ve eklemiş: 

“Amerikan yönetiminin Türkiye’nin Kürdlerin bağımsız bir devlet kurma hırslarına yönelik huzursuzluğunu görmezden gelmesinin ve IŞİD’e saldırmasının ardından kent için verilen mücadele daha da sembolik bir hal almıştı.” 

‘ABD saldırılarının yüzde 75’i Kobanê’de’ 

The Times, ABD’nin Suriye’deki hava saldırılarının yaklaşık yüzde 75’ini Kobanê’de düzenlediğini de vurguluyor. 

Gazetenin haberinde, İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Kobanê’deki sokak çatışalarında en az 1000’i cihatçı 1600 kişinin öldüğü bilgisi de yer alıyor. 

Times’taki haber şöyle sürüyor: 

“IŞİD, Kürdleri bölgeden uzaklaştırmak için sonuncusu Cuma günü olmak üzere en az 35 intihar saldırısı düzenledi. Kente kente takviye birlik göndermeyi sürdüren örgüt mağlubiyeti kabul etmiyor zira bu IŞİD’in yenilmez olduğu iddiasına gölge düşürecek.” 

“Kobanê’deki kaynaklar ise ABD’nin dün de ağır hava saldırıları düzenlediğini, bazı saldırılarda B-1 tipi bombardıman uçaklarının kullanıldığını bildirdi.” 

PYD: Kobanê’nin yüzde 90’ı Kürdlerin elinde 

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) İngiltere temsilcisi Alan Semo, son gelişmelerle ilgili olarak The Times’a şu değerlendirmeyi yapmış: 

“Kürd güçleri, IŞİD’in çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadığına dair istihbarata sahip. IŞİD militanlarının moralleri çok bozuk. Kobanê’nin yüzde 90’ı Kürdlerin kontrolünde.” 

Teh Times’taki haber ABD’deki Oklahama Üniversitesi’nden Suriye uzmanı Joshua Landis’in tespiti ile son buluyor: 

“Amerikan güçleri artık Kürdleri bölgede tek güvenilir ortak olarak görüyor." / Basnews
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER