Demirtaş: Bu fişeği hangi eşkıya attı çocuklara?

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin Hükümet sözcüsü Arınç’ın “Cizre’ye eşkiyalardan temizleyeceğiz” sözlerine “Cizre’yi eşkıyalardan temizlemek lazım.” Bu söze katılıyorum. AKP olarak sizin bizzat örgütlediğiniz eşkıyalardan Cizre halkı elbette kurtulacak” diye yanıt verdi.

Demirtaş: Bu fişeği hangi eşkıya attı çocuklara?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Cizre

“Hükümet sözcüsü ne diyor… “Cizre’yi eşkıyalardan temizlemek lazım.” Bu söze katılıyorum. AKP olarak sizin bizzat örgütlediğiniz eşkıyalardan Cizre halkı elbette kurtulacak. Cizre normale dönecek. Bundan emin oldun.

“Bakın sizin eşkıyalarınızdan birinin attığı ve 12 yaşında bir çocuğu öldüren fişeklerden biri. Bunlardan binlerce atılıyor. Bu, 12 yaşındaki bir çocuğun ensesinden girip alnına kadar gelerek beynini parçalayarak katletmiştir.

“Biz işin normale dönmesi için çabalıyoruz. Katkı sağlamak istiyorsanız el ele sizin eşkıyalardan temizleyelim Cizre’yi. Sadece Cizre’yi mi? Tüm Türkiye’yi inşallah AKP eşkıyalarından temizleyeceğiz.

Yolsuzluk soruşturması

“Biz yolsuzluk komisyonundan çekildi. Doğru bir karardı. Halen arkasındayız. Çünkü komisyonun bu rezil kararı vereceğini daha ilk toplantıdan belliydi. Biz onları aklamak için değil komisyonun durumunu teşhir etmek için çekildik.

“Tanıkları kendileri belirledi. Komisyonda dinlenecek tanıkları birlikte belirleyecektik. Bunu da ihlal ettiler. Tanıkları kendileri belirlediler. Ve öyle tanıklar belirlediler ki yasa gereği tanıklıktan çekilme hakkı var, onları tanık seçtiler. Onlar da gelip “biz tanıklıktan çekiliyoruz” dediler. Dolayısıyla ortada tanık kalmadı.

“Rıza Sarraf ve Ali Ağaoğlu… Bu ikisini Ankara’ya davet edilerek dinlenmesi kararlaştırıldı. AKP’liler ne yaptı? İstanbul’a gittiler ve İstanbul’da bunları dinlediler. Tek bir muhalefet temsilcisi olmadan istedikleri soruları sordular, dinlediler.

“Komisyon onların yüzünü bile görmedi. Komisyon başkanı mahkemeye başvurarak basına gizlilik kararı aldırdı. Bunu da biz basından duyduk. En son eski bakan Erdoğan Bayraktar’ın dinlenmesi günü ve saati öylesine bir saate denk getirildi ki, yurt dışına uçuşuna 2 saat kala meclise davet edildi. Toplantıya katılan bakan da “benim çok az zamanım var” dedi. Sadece kendileri soru sordu. Muhalefete söz vermeden Bakan’ı yurt dışına gönderdiler.

“Bugün genel kurulda bu bakanların yüce divana gitmesi için elimizden geleni yapacağız. Özellikle onurunu haysiyetini cüzdanına sıkıştırmamış AKP’li vekiller evet oyu vermelidir. Ben o bakanların yerinde olsam ‘evet’ oyu kullanırdım. Bu 4 eski bakan çıkıp bugün evet oyu verilmesi konusunda çağrıda bulunmalı. Bugün parmak sayınıza güvenerek meseleyi örttünüz diyelim. Türkiye sizin bu yolsuzluk kapatma operasyonunuza inanacak mı? Halk zaten neyin nasıl yapıldığını bilmiyor mu?

‘Biz o barajı kaldıracağız’

“Hem demokrasi, hem özgürlük, hem adalet kavramı ile yüzde 10’luk seçim barajını aynı cümlede nasıl buluşturuyorsunuz. Bu nasıl utanmazlık. Seçim barajı yüzde 10’da olsa, biz o barajı aşacağız. Parlamentoya daha güçlü geleceğiz. 2015’de iktidara ya da iktidar ortaklığına geldiğimizde ilk yapacağız seçim barajını kaldıracağız.

“Kim ki başkanlık hayali kuruyorsa, kim ki saraylar taktırıp ebediyete kadar var olacağım diyorsa, kim ki milyon dolarlık saatler takıp kendi saadetini düşünüyorsa, 2015 yılı onlar için parlamento zor geçecek.

“Başkanlık olayları onlar için rüya olarak kalacak. Pazarlık dedikodularına asla inanmayın. HDP parlamentoda olduğu sürece başkanlık hayallerine asla izin vermeyeceğiz. Çirkin pazarlıklara girmeyecek kadar ilkeli partiyiz. O sarayları sultanlara dar etmeye geliyoruz. Onun için parlamentoya daha güçlü gireceğiz.”

Arınç ne demişti?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cizre nüfusu çok yoğun olan bir ilçemiz. Geçmişten bu yana bu tür olaylara zemin hazırlanması için bazı çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Olaylar bütün boyutlarıyla inceleniyor. Çünkü orada HDP’li milletvekillerinin de gitmesi ve bazı talimatların verilmesini takiben bunun geriye 12 yaşındaki bir çocuğun cansız cesedi olarak dönmesi hepimizi üzdü.

“Bunların hepsi bir mesaj olabilir. ‘Silahı, şiddeti elden bırakmayız. Burası bizimdir, kimseye vermeyiz. Burada ancak biz olabiliriz, başkasının burada yaşama hakkı yoktur’, diyen bir eşkıya grubu varsa bunlarla mücadele etmek, bunların o bölgeden artık ilişiği kalmayacak şekilde uzaklaştırmak hükümetimizin görevidir.” / İMC

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER