Yüksekova'da Cizre olayları protesto edildi

Cizre'de 5'i çocuk 6 kişinin katledilmesi, Yüksekova’da düzenlenen yürüyüşle ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

Yüksekova'da Cizre olayları protesto edildi
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde HDP ve DBP İlçe Örgütü öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle Cizre'de 5'i çocuk 6 yurttaşın katledilmesi protesto edildi. Protesto yürüyüşüne çok sayıda yurttaşın yanı sıra ,DTK, HDP, DBP, Gever Demokratik Toplum Meclisi üyeleri ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Otel Oslo önünde toplanan kitle ’Cizre halkı yalnız değildir’, Katil AKP hesap verecek, 'Bıjı serok Apo' sloganları atarak ve Cizrede öldürülen çocuklar İle PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyarak eski cezaevi kavşağına, oradan da tekrar Oslo oteli önüne kadar yürüdü.

Burada bir dakikalık saygı duruşundan son basın açıklamasını HDP yöneticisi Mahkum Güneç okudu. Güneç, "DAİŞ’e her türlü desteği verenler, Kürt özgürlük direnişi karşısında başarısız olduklarından, bu defa Bakur'da çocuklara ve halka yönelip katliam yapmak istiyorlar. Kürt halkı her zaman Önder Apo'nun başlatmış olduğu barış sürecine ve özgür yaşam projelerine sahip çıkmıştır. Kürt halkı, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor. Herkes Öcalan'ın özgürlüğü konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir" dedi.

‘ Cizre’de faili belli cinayetler işleniyor’

Güneç "Cizre 90'lı yıllarda 'faili meçhul' cinayetler ile devletin zulüm politikaları ve halkın buna karşın başlatmış olduğu direnişlerle hafızalarda yer edinmiştir. Bugün de Cizre 'faili belli' cinayetlerle tekrar gündeme gelmektedir. Cizre'de büyük bir oyun oynanmak isteniyor. Çocuklar Cizre'de herkesin gözü önünde kurşunlarla katledilmektedirler. Cizre'de son zamanlarda devlet eliyle 6 çocuk katledildi. Son olarak 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın katledilmesi dikkat çekicidir. Süreci sabote etmek isteyenlerin devrede olduğunu göstermektedir. Kazanhan'ın katledilme anına dönük tanık ifadeleri ve vücudundan çıkan mermi çekirdeğinin, bu cinayetin devlet güçleri tarafından işlendiğini göstermektedir. Bu katliamlardan AKP birinci dereceden sorumludur. Özellikle Cizre'deki olaylar, Hrant Dink'in katledilmesinden sorumlu görülen ve hakkında tutuklama talebi bulunan ve geçmişi şaibelerle dolu bir kişinin Cizre'ye Emniyet Müdürü olarak atanmasıyla hızlanmıştır" dedi.

Açıklama 'Şehit Namırın', Bıjı serok Apo' sloganlarıyla sona erdi.Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER