4 Eski Bakan da Yüce Divan'a Gitmeyecek

Gözler TBMM Genel Kurulu'nda 4 eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasındaydı. Oylama sonunda 4 eski bakanın da Yüce Divan'a gönderilmesi reddedildi.

4 Eski Bakan da Yüce Divan'a Gitmeyecek
Gözler TBMM Genel Kurulu'nda 4 eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasındaydı. Oylama sonunda 4 eski bakanın da Yüce Divan'a gönderilmesi reddedildi.

EGEMEN BAĞIŞ'IN YÜCE DİVAN ÖNERGESİ DE REDDEDİLDİ

Avrupa Birliği eski bakanı Egemen Bağış'ın Yüce Divan'a gönderilmesine ilişkin önerge de reddedildi. Dört eski bakanın Yüce Divan gitmesine yönelik önergeye ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda Avrupa Birliği eski bakanı Egemen Bağış ile ilgili yapılan gizli oylamada 245 kabul, 255 ret, 7 çekimser, 6 boş, 4 geçersiz oy çıktı. Bu sonuca göre eski bakan Egemen Bağış'ın Yüce Divan'a gönderilmesi önergesi reddedildi.

MUAMMER GÜLER'İN YÜCE DİVAN ÖNERGESİNE RET

İçişleri eski Bakanı Muammer Güler'in Yüce Divan'a gönderilmesine ilişkin önerge reddedildi.

Dört eski bakanın Yüce Divan gitmesine yönelik önergeye ilişkin TBMM Genel Kurulu'ndaki gizli oylamada, 241 kabul, 246 ret, 6 çekimser oy çıktı. Bu sonuçla eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in Yüce Divan'a sevk edilmesi talebi reddedilirken, 513 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada 6 milletvekili çekimser kaldı, 4 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.

ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN YÜCE DİVAN ÖNERGESİ DE REDDEDİLDİ

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmesine ilişkin önerge de reddedildi.
Dört eski bakanın Yüce Divan gitmesine yönelik önergeye ilişkin TBMM Genel Kurulu'ndaki 515 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, 219 kabul, 288 ret, 3 çekimser, 3 boş, 2 geçersiz oyla eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmesi önergesi reddedildi.
Eski dört bakan ile ilgili oylamaların tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşime saat 14.00'e toplanmak üzere kapattı.

ZAFER ÇAĞLAYAN'IN YÜCE DİVAN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

4 eski Bakanla ilgili TBMM Genel Kurulu'nda Yüce Divan oylamasında ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için oylama yapıldı. Gizli oylamanın sonucunda 244 kabul 264 ret 7 çekimser oyla eski bakan Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a gönderilmesine yönelik önerge reddedildi.

TBMM Genel Kurulu'nda eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile ilgili Yüce Divan görüşmeleri tamamlandı ve ardından ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan için gizli oylaması yapıldı. Çağlayan ile ilgili ilk oylamada eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da oy kullandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu yerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yerine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır'ın yerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz oy kullandı.

GENEL KURUL'DA 50 TL'Lİ PROTESTO

Meclis Genel Kurulu'nda eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilip edilmemesi konusunda milletvekillerin oylarını kullandı. Milletvekillerinin oylarını attığı kovaların birinde 50 TL çıktı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilip edilmemesi konusunda milletvekillerin oylarını attığı kovaların birinde 50 TL çıktı. Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Arkadaşlar oy kovasından 50 TL çıktı. Hazineye bağışlarız" dedi. Muhalefet sıralarından Bahçekapılı'ya "O zaman diğer paraları da hazineye bağışlasaydınız" yanıtı geldi. Daha sonra CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, basın mensuplarının bulunduğu kulise " Ben attım, ihtiyaçları vardır" dedi.

CHP, MHP VE HDP GENEL BAŞKANLARI DA OY KULLANDI

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için gizli oylama olarak yapılan oylamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da oylarını kullandı. Yaklaşık 40 dakika süren oy verme işleminin ardından sayıma geçildi.

Sayımın tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı sonucu açıkladı. Kullanılan oy sayısı 517, kabul 242, red 264, çekimser 7, boş 1 ve geçersiz 3 oy. Bu sonuçlara gere Çağlayan'ın Yüce Divan yolu kapandı.

CHP'LİLERDEN ALKIŞLI PROTESTO

Sonucun açıklanmasının ardından CHP'li milletvekilleri sonucu alkışlarıyla protesto etti.

KOLTUK SAYISI

Vefat ve seçimler nedeniyle görev değişikliğinin ardından 550'den 535'e düşen Meclisin partilere göre sandalye dağılımı ise şöyle: Adalet Ve Kalkınma Partisi 312, Cumhuriyet Halk Partisi 127, Milliyetçi Hareket Partisi 52, Halkların Demokratik Partisi 27, Bağımsız Milletvekili 12, Demokratik Bölgeler Partisi 1, Elektronik Demokrasi Partisi 1, Demokratik Gelişim Partisi 1, Millet Ve Adalet Partisi 1 ve Anadolu Partisi 1.

TBMM Genel Kurulu saat 15.00'de TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiminde başladı. Açılışın ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. 4 eski bakanla ilgili bugün yapılacak olan Yüce Divan oylaması nedeniyle Genel Kurul Salonuna MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'de geldi. Uzun bir aradan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Genel Kurul'daki HDP sırasında yerini aldı. Bir süre burada oturan Demirtaş, ardından salondan dışarı çıktı.

Genel Kurul'a ilk gelen Erdoğan Bayraktar geldi. Genel Kurul'da konuşmak istediğini belirten Bayraktar, "Ama yakın arkadaşlarım dostlarım konuşmamamın daha hayırlı olacağını söylediler" dedi.

Bayraktar'ın neşesinin yerinde olduğu ve milletvekili arkadaşlarıyla gülerek sohbet ettiği görüldü.

CHP'Lİ ÖZKES PANKART AÇTI

TBMM Genel Kurulunda 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasının yapılacağı bugünkü görüşmeler sırasında CHP İstanbul milletvekili İhsan Özkes, peygamberimiz Hz. Muhammed'in 'Hırsızlık yapan kızım Fatıma da olsa cezalandırırdım' sözünü pankart açarak genel kurulda gösterdi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ise, foto muhabirlerinin yeterince açılan dövizin fotoğrafını çektiğini belirterek, Özkes'ten indirmesini istedi. Bunun üzerine Özkes, pankartı indirdi.

AJANDAYA NOT ALDI

Genel Kurul sırasında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir ajandaya not aldığı görüldü. Güler yazısında şu ifadeleri kullandı: "Sayın Başkan, Soruşturma Komisyonu'na verdiğim sözlü ve 41 sayfalık yazılı savunmama ilave edeceğim başkaca bir..." 

Genel Kurul çalışmalarında eski bakanlar ve haklarında Yüce Divan oylaması yapılacak olan Erdoğan Bayraktar ile Egemen Bağış'ta yerini aldı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise Muş'ta cenaze töreninde olduğu için şuana kadar Genel Kurula gelmedi.

ARKA ARKAYA OTURDULAR

Eski Bakanlar Erdoğan Bayraktar ile Egemen Bağış'ın, Genel Kurul'daki AK Parti sıralarında arka arkaya oturdukları görüldü.

CHP'Lİ ÖZGÜNDÜZ: PUTİN PARALELCİ Mİ?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, 4 eski bakan ile ilgili Genel Kurul'da yapılacak olan Yüce Divan oylaması öncesi kürsüde konuştu. CHP'li Özgündüz, konuşmasında "Rusya'ya giden, İstanbul'dan Moskova'ya giden bir uçakta 3'ü Azerbaycan, 1'i İran yurttaşı 4 kişinin bavul ve sırt çantalarında 14,5 milyon dolar, 4 milyon euro ele geçiriyor Rus makamları ve konuyla ilgili soruşturma başlatıyor. Rus makamları Interpol aracılığıyla bizim polisi uyarıyor, Emniyeti uyarıyor. Rusya polisi paralelci mi, Putin paralelci mi, sizi mi devirmek istiyor?" dedi.

"MİLLETİN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ KOMİSYON?"

CHP'li Özgündüz, konuşmasında şunları kaydetti: "Bakanın kardeşine Bank Asya'dan -paralel yapı diyorsunuz ya sizi devirmek istediler- 2 milyon 465 bin lira havale var mı? Var. İnkâr eden var mı? Yok. Bakanınız kabul ediyor mu? Evet. Bu nereden çıktı arkadaş, bu 2 milyon 465 bin liranın kaynağı nedir? diyoruz. 'Efendim, işte, düğünde takılan takıları bozdurduk, buna karşılık kardeşimin hesabına gitti, oradan da benim hesabıma geçti.' Sabit mi? Sabit. Bakın, bunu demek istiyorum. Yani delil sadece telefon tepeleri değil ki arkadaşlar. Nerede bozdurmuşsun? Efendim, Simay Altın, belge 31/10/2012. Kaan Çağlayan'ın düğününde mi takıldı bu takılar? Eğer onu öğrenmek istiyorsanız oğlunun düğünü 12/04/2013. Arkadaşlar, efendim, 2 milyon 465 bin lira. Peki, ne diyor bu belge? 24 ayar 25 kilogram altın. Arkadaşlar, Allah aşkına, takı 24 ayar mıdır? 24 ayar altın saf altındır, külçedir. Siz kimi kandırıyorsunuz? Siz milletle dalga mı geçiyorsunuz? Yani, Ziya Paşa'nın dediği gibi, Siz herkesi kör, âlemi, sersem mi sanırsınız? Milletin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz Komisyon?"

"RUSYA POLİSİ PARALELCİ Mİ, PUTİN PARALELCİ Mİ?

Genel Kurul kürsüsündeki konuşmasında Özgündüz, "Efendim, darbe marbe. Başlangıcı 2007 mi bu olayın? 2007 tarihinde İstanbul Başsavcılığının 2007/1258 sayılı soruşturma dosyasıyla Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlar Şube Müdürlüğünün yaptığı teknik takip, dinlemeler sırasında Emniyet Müdürü kimdi Edirne'de? Hanefi Avcı. Hanefi Avcı paralelci mi, sizi mi devirmek istedi? Hanefi Avcı kitap yazdı diye içeri tıkılmadı mı? Arkadaşlar, 2008 MASAK raporu. MASAK kime bağlı? Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e bağlı değil mi? Mehmet Şimşek sizin bakanınız, paralelci mi, Hükûmetine darbe mi yapmak istedi? Çünkü, diyor ki: "Kaynağı belli olmayan bu paraların mutlaka araştırılması, polisiye teknik takiple ortaya çıkarılması gerekir. 2010, arkadaşlar, Rusya'ya giden, İstanbul'dan Moskova'ya giden bir uçakta 3'ü Azerbaycan, 1'i İran yurttaşı 4 kişinin bavul ve sırt çantalarında 14,5 milyon dolar, 4 milyon euro ele geçiriyor Rus makamları ve konuyla ilgili soruşturma başlatıyor. Rus makamları Interpol aracılığıyla bizim polisi uyarıyor, Emniyeti uyarıyor. Rusya polisi paralelci mi, Putin paralelci mi, sizi mi devirmek istiyor? Paralelci mi arkadaşlar, sizi devirmek mi istiyor Osman Güneş? Onun döneminde, Emniyet Genel Müdürlüğü dikkat edin İstanbul Emniyet Müdürlüğü değil, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanının 6/6/2011 tarihli raporu var. Efendim, burada diyor ki: Bu konunun mutlaka araştırılması lazım" diye konuştu.

CHP'Lİ VEKİL KOLU ASKIDA, BİLEĞİ ALÇIDA OY KULLANMAYA GELDİ

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, 4 eski bakanla yapılacak olan Yüce Divan oylaması için TBMM Genel Kuruluna kolu alçıda geldi.

TBMM Genel Kurulu'nda eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile ilgili Yüce Divan oylaması görüşmeleri sürüyor. Görüşmelere, geçtiğimiz 7 Ocak günü geçirdiği trafik kazasında yaralanan ve sol omzu çıktığı için kol askısı takan ve sağ bileği kırık olduğu için alçıda olan CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş'de katıldı. Gümüş'e milletvekilleri geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
7 Ocak günü kaza geçirdiğini belirten Gümüş, 12 Ocak günü cerrahi operasyondan geçtiğini ve raporlu olmasına rağmen bugün oy kullanmak için buraya geldiğini söyledi.

AYAKÜSTÜ KAHKAHALI SOHBET

TBMM Genel Kurulu'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaklaşık 20 dakika ayakta beraberindeki milletvekilleri ile bol kahkahalı sohbet etti.

TBMM Genel Kurulu’nda Yüce Divan görüşmelerinin ardından eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında Yüce Divan oylamasına geçildi. Oylamanın sürdüğü sırada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile AK Partili milletvekilleri ayaküstü sohbet etti. Bakan Bozdağ ile HDP’li Önder’in yaklaşık 20 dakika süren sohbette bol bol gülüştükleri görüldü.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER