Obama: IŞİD'in ilerleyişi durduruldu

ABD Başkanı Obama, Irak ve Suriye’de IŞİD’in ilerleyişinin durdurulduğunu söyledi.

Obama: IŞİD'in ilerleyişi durduruldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Kongre’de yaptığı konuşmada Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Suriye, Rojava ve Irak’taki durumuna ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Obama, Irak ve Suriye’de IŞİD ilerleyişinin durdurulduğunu açıkladı.

Büyük ülkelerin küçük ülkeleri ezemeyeceği bir prensibi benimsediklerini söyleyen Obama, bunu Rusya karşısında Ukrayna’ya destek vererek gösterdiklerini belirtti.

Küba ile ilişkiler

Obama, Küba’da son 50 yıldaki politikaların başarılı olmadığını ve yeni bir yol denenmesi gerektiğini söyledi. Küba’ya yönelik kısıtlamaların kaldırılması yoluyla Küba halkına dostluk elinin uzatılması gerektiğini belirten Obama, “Bu yıl Kongre, ambargoyu sona erdirme çalışmasına başlamalı” dedi.

İran ile ilişkiler

ABD Başkanı Obama, İran ile ilgili diplomasi faaliyetlerinin devam ettiğini, son 10 yılda ilk kez nükleer programın ilerlemesini durdurduklarını söyledi. Bu yılın bahar aylarına kadar İran ile kapsamlı bir anlaşma adına müzakere yapma şansına sahip olduklarını dile getiren Obama, “Bu müzakerelerin başarılı olacağına dair bir garanti yok. Nükleer İran’ı engellemek adına her türlü seçeneği masada tutmaya devam edeceğim” dedi.

Obama ayrıca bu süreçte İran’a yeni yaptırımlar uygulanmaması gerektiğini söyledi.

IŞİD’le mücadele

Suriye’de ılımlı muhalifleri desteklediklerini belirten Obama, “Bu çaba zaman alacak. Odaklanılması gerekiyor. Ama başarılı olacak. Bu gece Kongre’ye dünyaya bu misyonda birlik içinde olduğumuzu göstermek adına IŞİD’e karşı güç kullanımı yetkisi veren bir tasarı geçirmesi çağrısı yapıyorum. Bu yetkiye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Koalisyon güçlerinin de yardımlarıyla, IŞİD örgütünün Irak ve Suriye’de ilerleyişini durdurduklarını belirten Obama, şiddet içeren aşırı uçların iflas etmiş bir ideoloji olduğunu ve bu ideolojiye göğüs geren herkese yardım edeceklerini belirtti.

Obama, “Bu çabamız zaman alacak. Hedefe odaklanmamız gerekecek. Ancak başarılı olacağız. Hedefimiz, bu terör örgütünü geriletmek ve ortadan kaldırmaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER