Trump: Çin sorumluysa sonuçları olmalı

ABD Başkanı Donald Trump, korona virüsü salgını nedeniyle Çin'e yüklenmeye devam ediyor. Trump, 'Çin'in kasten sorumlu olması halinde bunun sonuçları olması gerektiğini' söyledi.

Trump: Çin sorumluysa sonuçları olmalı
 Korona virüsü salgınında geç önlem almak ve ekonomiyi insan hayatının önüne koymakla eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump, kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesi planlarını altüst eden virüs konusunda Çin’e yüklenmeyi sürdürüyor. Trump, son basın toplantısında “Eğer bu bir hataysa, hata hatadır” dese de sözlerine şöyle devam etti: “Fakat bu salgından kasten sorumlu olmaları halinde, elbette bunun sonuçları olmalı.”

‘İKİSİ ARASINDA BÜYÜK FARK VAR’


ABD Başkanı, Çin’le son dönemdeki ilişkilerinin iyi gittiğini, ticaret savaşlarına son vermek için milyarlarca dolarlık bir anlaşmanın arefesinde olduklarını belirtip, “Sonra bir anda bu yaşanıyor” dedi. Çinlilerin ‘utandığını’ savunan Trump, şu an ‘kontrolden çıkan bir hata mı, yoksa kasıtlı bir durum mu olduğuna’ dair bir mesele yaşandığını belirtip, “Bu ikisi arasında büyük bir fark var” dedi.

‘ÇİN’DE DURDURULABİLİRDİ’

Trump ABD’nin ne gibi adımlar atabileceğinin ayrıntılarına girmezken, “Bu iş başladığında Çin’de durdurulabilirdi ve durdurulmadı. Bütün dünya bu yüzden acı çekiyor” diye konuştu.

Trump geçtiğimiz hafta da, virüsün Çin’de bir laboratuvardan çıkmış olabileceği iddiasını dışlamayarak, ABD’nin bu konuyu araştırdığını söylemişti. CNN televizyonu ise Amerikan istihbaratının ilgili incelemeleri başlattığını duyurmuştu.

Korona virüsü salgını, dünyanın iki en büyük ekonomisi olan Çin ile ABD arasında sözlü bir savaş başlatmış durumda. Pekin yönetimi, Amerikan yönetiminden son bir haftadır giderek artan bir biçimde yükselen suçlamaları kesin bir dille reddediyor. 


Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER