Eşi için ilan veren rektöre soruşturma

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında, üniversite kadrosu için açtığı ilanın "eşini tarif eder şekilde olması" nedeniyle soruşturma açıldı.

Eşi için ilan veren rektöre soruşturma
YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020’de öğretim görevlisi kadrosu için ilana çıkıldığı anımsatıldı.


Açıklamada, “İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur,” bilgisi verildi.

Yine aynı üniversitede 2017’de Bağ’ın eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda, YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde üniversite tarafından yapılan işlemin geri çekildiği anımsatılan açıklamada, “Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos’ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz,” vurgusu yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, geçtiğimiz senelerde eşini enstitü bünyesinde sekreter olarak işe alması ile gündeme gelmişti. Bu kez de Pamukkale Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı’nda açılan ilan için başvuru kriterlerine sahip olan ve başvuran tek kişinin, rektörün eşi Derya Bağ olduğu ortaya çıkmıştı.

İlanda yer alan kriterler “Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ya da Fars Dili ve Edebiyatı bölümleri lisans mezunu olmak, dil alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak, lisans mezuniyeti sonrasında en az 10 yıl eğitim ve öğretim alanında deneyim sahibi olmak yabancılara Türkçe öğretimi sertifikasına sahip olmak” şeklinde sıralandı.

Arapça öğretmeni olan Derya Bağ, daha önce ise İslami Bilimler Enstitüsü’ne sekreter olarak, Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne de bilgisayar işletmeni olarak işe girmişti. / DUVAR


Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER