Üniversiteye ek yerleştirmede bugün son gün

Üniversiteye yerleşemeyenlerin ikinci kez tercih yaptıkları ek yerleştirme dönemi bugün sona eriyor.

Üniversiteye ek yerleştirmede bugün son gün

2022 YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına ek yerleştirme için tercih işlemleri, bugün saat 23.59'da sona erecek. Ek yerleştirme için 30 liralık ücret ise 14 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59'a kadar yatırılabilecek.

Tercihler, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak yapılıyor. Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2022 YKS merkezi yerleştirmeleri sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2022 YKS merkezi yerleştirmelerinde kayıt hakkı kazanan fakat kayıt yaptırmayan adaylar nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturuyor. Bu yıl üniversitelerde 122 binin üzerinde ek yerleştirme kontenjanı bulunuyor.

Ek yerleştirmeye başvuracak adayların 2022 YKS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu'nu incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekiyor. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2022 YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Adayların 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapma hakkı bulunuyor.

2022-YKS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların, ek yerleştirmede tercih yapma hakkı bulunmuyor. 2022 YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER