Altına Fed desteği: Gram altından yeni rekor

Altın, Fed'in bu yıl üç faiz indirimi öngörüsünü korumasının ardından ons başına 2.200 doların üzerine çıktı. Gram altın 2,300 lira seviyesini yakalayarak rekor tazeledi.

Altına Fed desteği: Gram altından yeni rekor

Altın, Fed'in bu yıl üç faiz indirimi öngörüsünü korumasının ardından ilk kez ons başına 2.200 doların üzerine çıktı. Ons altındaki yükselişin desteğiyle gram altın ise 2300 liraya yakalayarak rekor tazeledi.

Artan jeopolitik riskler ve Çin liderliğindeki merkez bankalarının satın almaları da dahil olmak üzere uzun süredir devam eden talebin desteğiyle şubat ayının ortasından bu yana yükseliş yaşayan altın fiyatları, ABD'de daha gevşek para politikası beklentilerinin teyit edilmesiyle yükselişine hız kazandırdı.

Fed ise dün faizi 23 yılın zirvesinde sabit bıraktığı toplantının ardından bu yıl 3 faiz indirimi beklemeye devam ettiklerini söylemişti. Başkan Jerome Powell da faiz indirimi için daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını belirtse de, ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yılın bir noktasında faiz indirimine başlamanın muhtemelen uygun olacağını öngördüklerini aktarmıştı.

Powell, iş gücü piyasasında ciddi bir zayıflama olmasının faiz indirimi sürecine başlanması için bir neden olabileceğini de belirttiği konuşmasında, salgın öncesi dönemdeki çok düşük faiz oranlarına ise tekrar ulaşılamayacağını dile getirmişti.

Bu durum ise faiz baskısı altında kalan altın fiyatlarının yükselişine ivme kazandırmasına yol açtı.

Pepperstone Group Araştırma Başkanı Chris Weston ise konuyla ilgili paylaşımında, "Dün gece gördüğümüz şey, altın yatırımcılarının geri gelmesi için gerçekten bir yeşil ışıktı. Fed, şu anda enflasyona karşı hoşgörülü olduklarını söyledi. Gördüm ki, işgücü piyasasının gücünün engel teşkil etmeyeceği konusunda da hoşgörülüler” dedi.

Tüm bu gelişmelerin ışığında günün ilk saatlerinde spot altın ons başına 2.204 dolardan işlem görüyor. 

Ons altın ve bankalar arası ABD Doları/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 2.298 lira seviyesinde ilerliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER