İndirimli satış ve stokçuluk yönetmeliğinde değişiklik

Remi Gazete'de yayımlanan yönetmeliklere göre, etiket, indirimli satış, stokçuluk ve fiyat artışı konusunda yeni düzenlemelere gidildi.

İndirimli satış ve stokçuluk yönetmeliğinde değişiklik

Ticaret Bakanlığı tarafından 'Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre; indirimli malın fiyatının tespit edilmesinde, indirimden önce uygulanan son 30 gün içindeki en düşük fiyatın esas alınacağı belirtildi.

Meyve ve sebze gibi ürünlerde ise indirim oranı ve miktarının, indirimli fiyattan bir önceki fiyata göre belirleneceği ifade edildi. Söz konusu değişikliğe ilişkin yayımlanan yönetmelikte "İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde indirimin uygulandığı tarihten önceki otuz gün içinde uygulanan en düşük fiyat esas alınır. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınır. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya aittir" ifadelerine yer verildi.

Yönetmelikte yapılan değişikliğin, 1 Mart'tan itibaren yürürlüğe gireceği aktarıldı.

Resmi Gazete'de Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan bir diğer yönetmelikle, 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. 'Fahiş fiyat artışı' yapanlara 10 bin lira ile 100 bin lira arasında; 'stokçuluk' yapanlara ise 100 bin lira ile 2 milyon lira arasında ceza verileceği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER