MB'den bankalara düşük faizli para desteği

Merkez Bankası, piyasanın altında bir faizle, bankalara likidite sağlama kararı aldı. Para, gecelik repo üzerinden kullandırılacak.

MB'den bankalara düşük faizli para desteği
Merkez Bankası, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo üzerinden kullandırılacak likidite, piyasa faizinin 100 baz puan altında olacak…

Konuya ilişkin olarak Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sistemi’nin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verilmiştir.

Tanınacak limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılacak söz konusu likidite imkânına uygulanacak faiz oranı, Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde belirlenecektir. Piyasa Yapıcı likidite imkânı limitleri Piyasa Yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin tutarı dikkate alınarak belirlenecek ve toplam Merkez Bankası fonlaması içerisinde sınırlı bir paya sahip olacaktır.”

‘İHALEYE GÖRE FONLAMA’

Garanti Bankası Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Yaprak Kastal, Bloomberg HT’ye Merkez Bankası’nın likidite kararına ilişkin şu yorumu yaptı: “Bu adım, piyasa yapıcı bankalar açısından ‘ihalelere ilgi gösterdiğiniz takdirde ihaleden ne kadar alırsanız ona göre da daha ucuz fonlama imkanı yaratmış oluyorsunuz’ denen bir yöntem.”

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER