Naci Ağbal: Emeklilere Haziran başında ödemeler yapılacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni yasa tasarısıyla ilgili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na bilgi verdi. Yapılandırma kapsamına alınan cezalar ve alacakları anlatan Ağbal, bayramlarda verilecek ikramiye için "Herhalde Haziran ayının başında ödemeleri yapılmış olacak" şeklinde konuştu.

Naci Ağbal: Emeklilere Haziran başında ödemeler yapılacak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bayram ikramiyesi olarak emeklilere biner lira ödenmesine ilişkin, “Herhalde Haziran ayının başında ödemeleri yapılmış olacak. 12.3 milyon emeklimiz bu uygulamadan yararlanacak ” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı”nı görüşmeye başladı. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin sunumunun ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuştu.

Üniversiteden ayrılan öğrencilerine yeniden eğitime geri dönme imkanı verileceğini söyleyen Ağbal, “Hazine’ye ait tarım arazilerinin ecri misil ödemek suretiyle kullanan çiftçilerimize uygun koşullarla kiralama imkanı getiriyoruz” diye konuştu.

‘183 MİLYARLIK YAPILANDIRMA SÖZ KONUSU’

Yapılandırma kapsamına alınacak borç ve cezalarla ilgili bilgi veren Ağbal, şöyle devam etti:

“Maliye, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyelere, yatırım izni alan Koordinasyon Başkanlıklarına olan borçlar yapılandırma kapsamında olacak. Alacak türlerine bakıldığında, her türlü vergi ve cezalar var, sosyal güvenlik primleri var, gümrük vergileri, idari para cezaları, trafik cezaları, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolları Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, RTÜK idari cezaları yasa kapsamında olacak. Su, atık su, katı atık ücretleri var. Öğrenim katkı kredisi, öğrenim kredisi, ecri misil, haksız alınan destekler, kaynak kullanımı destekleme fonu ödemeleri, taşınmaz kültür varlıklarının korunması ilişkin katkı payları var. Yapmış olduğumuz yasal düzenlemede, 119.2 milyar lira vergi alacak aslı var. 64.3 milyar lira Sosyal Güvenlik primi aslı var. 31 Mart 2018 tarihi itibariyle 183.5 milyar liralık vergi ve prim alacağının yapılandırılması söz konusudur.”

‘12.3 MİLYON KİŞİ İKRAMİYEDEN YARARLANACAK’

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında biner lira ikramiye ödenmesine de değinen Naci Ağbal, “Bu uygulamadan gaziler, vazife ve harp malulü aylığı alanlar, erbaşlar, geçici köy korucuları, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gören siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri yararlanabilecek. İlk defa Ramazan Bayramı’ndan önce başlıyoruz. Herhalde Haziran ayının başında ödemeleri yapılmış olacak. 12.3 milyon emeklimiz bu uygulamadan yararlanacak ” dedi. (ANKARA /DHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER