15 Temmuz'da iki telefon: İmralı sakinleri yerinde mi?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İmralı'dan kalktıkları sanılan iki helikopter 1’inci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi'nde hareketliliğe neden olduğu ve adadaki yetkililere iki kez telefon açıldı. Harekat Özel Defteri kayıtlarına göre helikopterler 'yanlışlıkla' İmralı'dan kalmış olarak göründü.

15 Temmuz'da iki telefon: İmralı sakinleri yerinde mi?

15 Temmuz’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın bulunduğu İmralı adası yakınında uçan iki helikopter neden olduğu tedirginlik askeri kayıtlara girdi. 

Karar gazetesinden Kenan Butakın’ın haberine göre, helikopterlerin durumunun bölgeyi izleyen radara sehven “İmralı’dan kalkış yaptılar” şeklinde girmesiyle adaya telefon açıldı.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminde Türk hava sahasında dakika dakika neler yaşandığını aktaran Hava Kuvvetleri’nin ‘Harekat Özel Defteri’ (HÖD) kayıtlarından İmralı Adası ile ilgili çarpıcı bir detay da çıktı. Öcalan’ın bulunduğu İmralı Cezaevi yakınında 15 Temmuz gecesi uçan iki helikopterin radarda görüldükten sonra yaşanan trafiği anlatan kayıtlarda, İmralı Adası ile nasıl iletişime geçildiği de anlatıldı.

KÜTAHYA RADARINA SORU

HÖD kayıtlarında 15 Temmuz’da saat 22.53’te GM001 ve GM002 iz numaraları ile takip edilen iki helikopterin kalkışının İmralı’dan olduğu şüphesi oluştu. Bu şüphenin ardından harekete geçildi. Adayla ilgili birimlere bu durum “İmralı sakinleri yerinde mi?” koduyla soruldu. Alınan cevapta da “İmralı sakinlerinin yerde olduğu ve iki helikopterin İmralı’dan kalkış yaptığı ifadesinin sehven yazıldığı” bildirildi. HÖD kayıtlarına göre, darbecilerin kullandığı bomba yüklü uçaklara karşı verilen mücadele sırasında, 1’inci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi saat 23.16’da Kütahya radarına “İmralı’ya inen trafik var mı?” sorusunu sordu. Bir dakika sonra ise Kütahya radarı herhangi bir kalkış ve iniş olmadığı bilgisini aktardı. Sabaha karşı saat 04.37’de ise İmralı Harekat Merkezi ile yapılan görüşmede “İmralı sakinlerinin yerde” olduğu tekrar teyit edildi.

Kayıtlara göre, 20 Temmuz’daki heyet değerlendirmesinde “iki helikopterin İmralı civarında tespit edilmesi nedeniyle kalkışın oradan yapılmış olabileceği düşüncesi ile bu ifadenin sehven  (yanlışlıkla) yazıldığı” belirtildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bölgedeki hava araçlarının hareketliliği nedeniyle Öcalan’ın darbeciler tarafından alıkonulacağı ya da kaçırılacağı yönünde iddialar gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER