78 kişinin öldüğü binada kolonların kesilmesine takipsizlik verilmiş

Antakya'da 78 kişinin hayatını kaybettiği Farklı Yaşam Rende sitesinde çöken binaların alt katlarındaki kolonların kesilmesiyle ilgili yapılan suç duyurusuna takipsizlik verildiği ortaya çıktı.

78 kişinin öldüğü binada kolonların kesilmesine takipsizlik verilmiş

Maraş merkezli depremlerde en fazla can kaybının yaşandığı il olan Hatay'ın Antakya ilçesindeki Farklı Yaşam Rende sitesinin dört blokundan ikisi yıkıldı son belirlemelere göre 78 kişi hayatını kaybetti, 27 kişi sağ kurtarıldı. Enkaz altında olduğu düşünülen en az 35 kişiye ise henüz ulaşılamadı. İki bloku yıkılan sitede kolonların kesildiği ve bununla ilgili yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar'ın haberine göre suç duyurusunda bulunan Avukat Coşkun Atılğan, “Binanın altına daha kreş yapılmadan tüm kurumları uyardım, yanıt alamadım” dedi. “Rende’de kalan blokların alt katındaki kolonların birçoğunun kesildiğini ve buraya kreş açılacağını öğrendik" diyen Atılgan şöyle konuştu:

"Bunun üzerine Mayıs 2016’da Antakya Belediyesi’ne buraya ruhsat verilmemesi için başvuruda bulunduk, kontrole bile gidilmedi. Bloklardaki 144 aileyle konuştuk ve dedik, ‘O kadar çok kolon kesildi ki depreme bile gerek kalmadan binalar yıkılabilir’. Ailelerden de şikâyette bulunanlar oldu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Hatay Valiliği’ne başvuruda bulunduk, oradan da ses çıkmadı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, üç kere kendim gittim, ifademize bile başvurulmadı. Uyardığımız o iki blok da yıkıldı. İnsanlar göz göre göre ölüme gitti.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER