Alevi örgütleri: 'Alevilere terörist' diyenler Uğur'un katilidir'

Alevi örgütleri, Uğur Kurt’un vurulduğu yerde açıklama yaptı. Alevi örgütleri, “Alevileri ötekileştirenler, Uğur’un katilidir” dedi.

Alevi örgütleri: 'Alevilere terörist' diyenler Uğur'un katilidir'

Alevi örgütleri, Okmeydanı Cemevi’nde Uğur Kurt’un vurulduğu noktada basın açıklaması yaptı. Uğur Kurt’un cenazesinin saat 17:00′de cemevi’nde düzenlenecek törenin ardından saat 18:00′de karayoluyla Sivas’ın Hafik İlçesine gönderileceği açıklandı.

Ayrımcılığın başı Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’dır

Hacı Bektaş-i Veli Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, 24 saat geçmesine rağmen hala savcının cemevine gelmediğini, olay yeri incelemesi yapmadığını söyledi:

“24 saat geçmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin savcıları cemevine gelme cesaretini göstermediler” dedi. Geçmez, “Abluka altındayız şu anda. Uğur kardeşimiz burada. Polisin açtığı ateş sonucu cemevi avlusunda arkadaşımız katlediliyor. Polisin bu katliamlarına dur demek istiyoruz.

“Türkiye’de gün olmuyor ki Alevilere karşı herhangi bir suç işlenmesin.Türkiye’de bir cami avlusunda bir vatandaş polis tarafından vurulsaydı Türkiye’deki alevilerin hali ne olurdu. Düşünmek dahi istemiyorum. Aleviler buna rağmen sağduyularını koruyorlar. Bu sorun artık Alevilerin sorunu değil. Bu sorun Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan Sünnilerin sorunudur.

“Hükümetin bu nefret söyleminden vazgeçmesini istiyoruz. Israrla bizim bir arada yaşamamızı istemiyorlar. Ayrımcılığın başı Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’dır. Bu kışkırtıcılığa devam ettiği sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Uğur canımızın kanı bütün siyasilerin üzerindedir.

“Alevilere ‘terörist’ diyenler Uğur kardeşimizin katilidir. İlk defa cemevinde bir canımız katlediliyor. Türkiye’de seçim sürecine girildiğinde bütün Aleviler ateş üzerinde. Önce evlerimiz işaretlerindi. Gezi olaylarında katledilen canların tamamı Alevi.”

“Başbakan kendi gibi düşünmeyenleri sevmiyor”

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel ise şunları söyledi:

“Başbakan’ın kendi gibi düşünmeyenleri sevmediğini biliyoruz” diye konuştu. Özel, “Alevilerden nefret ettiğini çok iyi biliyoruz. Alevilerin demokrasiden yana anlayışları var. Israrla burayı zedelemek istiyorlar.

“Israrla inancımızın devamı olarak zalimin zulmüne boyun eğmediysek biz asla boyun eğmeyeceğiz. Başbakan elinden gelen kötülükleri polisi aracılığıyla kullanıyor. Reyhanlı’da katledilen vatandaşlarımız için ’52 Sünni kardeşimiz öldürüldü’ diyebiliyor. Gezi’de katledilen bir can için dahi başsağlığı dilemiyor. Nefret suçu işliyor.” / imc

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER