Ali Hemdan'ın öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandı

Adana'da Suriyeli Ali El Hemdan'ı kalbinden vuran polis F. K. hakkında “kasten insan öldürme” suçundan dava açıldı. İddianamede, olayda kovalamacanın olmadığı, F. K.'nin mermiyi namluya Hemdan yüzünü ona döndükten sonra sürdüğü ve beyanlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Ali Hemdan'ın öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandı
Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın (18) Adana’da polis tarafından öldürülmesi ile ilgili polis memuru F.K. hakkında “kasten öldürme” suçundan dava açıldı. Kamera görüntüsü “sendeledim” diyen polis memurunu yalanladı. İddianameye göre kovalamaca olmadı ve polis, Hemdan yüzünü ona döndükten sonra mermiyi namluya sürdü.


Evrensel’den Volkan Pekal’ın haberine göre,
 polis memuru F.K’nin savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek, dava dosyasında yer alan Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise skandal olduğuna vurgu yaptı.

‘POLİSİN İFADESİ ÖRTÜŞMÜYOR’

Hazırlık aşamasında ifade veren F.K., “Oruçluydum, sendeledim” diyerek kendisi aklamaya çalıştı ancak hem tanık beyanları hem de kamera kayıtları F. K.’yi yalandı. İddianamede kamera kaydı incelemesine şöyle yer verildi: “Sokağın başından içeriye doğru Ali El Hemdan’ın yürüdüğü, yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun yürüdüğü, kısa süre sonra Ali El Hemdan’ın yüzünü polis memuruna dönerek geri geri yürüdüğü, bu sırada şüpheli polis memurunun elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi sürdüğü, ölene doğrultarak ateş ettiği aynı anda Ali El Hemdan’ın yere yığıldığı anlaşılmaktadır. Polis memurunun savunması hiçbir şekilde kamera görüntüleri ile örtüşmemektedir. Olayın görgü tanığının anlatımlarından ve görüntülerden polis memurunun sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma-kovalamacanın yaşanmadığı anlaşılmaktadır.”

RAPORA GÖRE KURŞUN SEKMİŞ

İddianamede Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün 4 Mayıs 2020 tarihli raporunda “Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişörtün sol göğüs bölgesinde bulunan deliğin sert bir yüzeyden (taş-duvar-metal-cam vb) sekerek çarparak gelen mermi çekirdeği veya mermi çekirdeğine ait parçanın oluşturduğu delinme olduğu ve söz konusu delinme üzerindeki atış artıklarının oluşturduğu renk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda delinmenin aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştiği fikir ve kanaatine varılmıştır. Ancak atış mesafesi hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir diye belirtmiş ise de kamera görüntüleri, merminin isabet ettiği yerin göğsün sol üst kısmında olması, tanık beyanları ile birlikte değerlendirildiğinde merminin sektiğini kabul etmenin zor olduğu, bu nedenle raporla kamera görüntüleri arasında çelişki oluştuğu değerlendirilmekle, Ali El Hemdan’a ait kıyafetlerin bir kez de İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İncelemeleri İhtisas Dairesi Balistik Şube Müdürlüğüne gönderilmesine” diye karar verildiği belirtildi.

BEK: POLİSİN SAVUNMALARININ GERÇEĞİ YANSITMADIĞI TÜM AÇIKLIĞIYLA ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Polis memuru F.K’nin savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek şu değerlendirmeleri yaptı: “Davanın açılması ile birlikte cinayet anını gösterir güvenlik kamerası kayıtlarının mevcut olduğunu öğrendik. Güvenlik kamerası kayıtlarının varlığı olumlu bir gelişme olmakla birlikte, polis memuru F.K’nin savunmalarının gerçeği yansıtmadığı tüm açıklığıyla ortaya çıkmıştır. Güvenlik kamerası görüntülerinde herhangi bir kaçma kovalamacanın bulunmadığı, Ali El Hemdan’ın sokakta yürüdüğü, polisin dur ihtarı sonucu durarak yüzünü döndüğü görülmektedir. Polis memuru soğukkanlı bir şekile 15 20 metre mesafede bulunan Ali El Hemdan’a ateş etmek için silahın namlusuna mermi sürmüş ve tek atışla kalbinden vurarak onu öldürmüştür.”

‘ADANA KRİMİNAL POLİS LABORATUVARI, SANIĞI AKLAMAK İSTEDİ’

Tugay Bek, dava dosyasında yer alan ve Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise bir skandal olduğunu ifade etti. Bek, “Polis Laboratuvarı, Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişört üzerinde yapılan inceleme neticesinde, ölüme sebebiyet veren merminin seken mermi olduğu tespitinde bulunmuştur. Oysa kıyafetler üzerinden yapılan inceleme ile bu sonuca varmak mümkün değildir. Ancak mermi çekirdeği üzerinde deformasyon olması halinde ve Ali Hemdan’ın cesedi üzerinde yapılacak otopsi incelemesi neticesinde böyle bir yorum yapılabilir. Adana Kriminal Polis Laboratuvarı, polis memuru F.K. lehine delil yaratmak saiki ile bilimsellikten ve objektiflikten uzak bir rapor düzenlemiştir. Bu rapor ile F.K’nin öldürme saiki ile ateş etmediği, başka bir yöne ateş ederken merminin sektiği ispatlanmak istenmiştir. Ancak Cumhuriyet Savcılığı, iddianamesinde bu rapor ile görüntü kayıtları ve tanık beyanları arasındaki çelişkiye dikkat çekerek rapora itibar edilemeyeceğini belirtmiş ve kıyafetleri bir kez daha incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna göndermiştir” ifadelerini kullandı. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER