Altın değerindeki pancarın kilosu 100 TL

Batman'ın Sason ilçesinde 2 bin 500 rakımlı Subaşı Dağı'nda (Zoveser) kendiliğinden yetişen Hurık pancarının kilogramı 100 liradan alıcı buluyor.

Altın değerindeki pancarın kilosu 100 TL

atman'ın Sason ilçesinde 2 bin 500 rakımlı Subaşı Dağı'nda (Zoveser) kendiliğinden yetişen Hurık pancarının kilogramı 100 liradan alıcı buluyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Birçok hastalığa şifa olduğuna inanılan ve 2 bin 500 rakımlı Subaşı Dağı'nda kendiliğinden yetişen Hurık pancarını köylüler, yaz aylarında topladıktan sonra kurutuyor.  Tadının   güzel olmasıyla bilinen Hurık pancarı, kurutulduktan sonra kilogramı 100 liraya satılıyor.

Hurık pancarını toplayan Kaleyolu köyünün Sarıgan mezrasından Mahsum Kandemir, olgunlaşıp toprak üzerine çıkan pancarı yaz aylarında toplayarak kuruttuklarını belirterek, şifa olduğuna inanılması ve  tadının   güzel  olmasından dolayı Hurık pancarının kurutulmuş halinin kilogramını 100 lira üzerinde  rahat  bir şekilde alıcı bulduğunu söyledi.

Hurık pancarının yaygın olmadığını,  sadece  Subaşı Dağı'nda yetiştiğini dile getiren Kandemir, şöyle  konuştu :

"Günde ortalama 20-25 kilogram koparıyoruz. Tabi bunu kurutunca 10 kiloya kadar düşebiliyor. Hatta bazen daha da az geliyor. Hurık  sadece  bu dağlarda bulunuyor. O da belli  bölgelerde . Her  yerde  yok. Diğer dağlar da var. Ama aynısı değil, bunun bir benzeridir."

Kandemir, Subaşı Dağı'nda yetişen Hurık pancarının  beyaz   çiçekli , diğer dağlarda yetişen pancarın ise sarı  çiçekli  olduğuna dikkati çekerek, haftada 2-3 sefer dağa çıkarak pancarı topladıklarını sözlerine ekledi.

Sarıgan mezra sakinlerinden Yusuf Acar ise Hurık pancarına bürokrat ve  yöneticilerin  yoğun rağbet gösterdiğini,  özellikle  milletvekillerinin bu pancarı çok sevdiğini kaydetti.

Acar, "Dağa çıkıp Hurık pancarını toplamak, kurutmak meşakkatli olduğu için fazla bulunmuyor. Geçenlerde bir milletvekili 20-30 kilogram benden istedi. Hazırda bulamadığım için gönderemedim" dedi.

İlçe Tarım Müdürü Kutbettin Yıldırım da ilçede  özellikle  dağlık  bölgelerde  çeşitli pancarlar yetiştiğini bildirerek, şöyle  devam etti :

"Bu pancarlar yabani formda yetiştiği için yüzde 100 doğal ve organiktir. Dağlarımızda adaçayı ve kekik gibi bitkilerin yanı sıra kilosu 100 liranın  üstünde  olan Hurık ve Zuzubağ da yetişmektedir."

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER