AYM'den CHP'nin yüksek yargı düzenlemesi itirazına ret

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin yüksek yargı düzenlemesinin iptali için yaptığı başvuruyu henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadığından reddetti.

AYM'den CHP'nin yüksek yargı düzenlemesi itirazına ret

Anayasa Mahkemesi, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptali istemiyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) açtığı davayı, söz konusu kanun henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadığından reddetti.

Yüksek Mahkeme, CHP’nin 6723 sayılı Kanun’un tümünün yok hükmünde olduğunun saptanması veya tümünün Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle iptali istemiyle yaptığı başvuruyu ele alarak oy çokluğuyla reddetti.

“Resmi Gazete’de yayımlanmadığı anlaşılmış”

Ret gerekçesinde, Anayasa’nın 151’inci maddesinde Anayasa Mahkemesinde doğrudan iptal davası açma hakkının, iptali istenen kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak 60 gün sonra düşeceği kuralına yer verildiği hatırlatıldı. “Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun”un ilgili maddesinde de benzer düzenlemelerin yer aldığı ifade edilen gerekçede, şunlar ifade edildi:

“Dava dosyasının incelenmesinden, 6723 sayılı Kanun’un tümünün yok hükmünde olduğunun tespiti veya şekil ya da esas bakımından iptalleri talebiyle 1 Temmuz 2016’da iptal davası açıldığı ve bu tarih itibarıyla kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmadığı anlaşılmıştır.

“İptal davasının açıldığı tarihte, Anayasa’da ve ‘Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’da öngörülen iptal davası açma sürelerinin henüz işlemeye başlamadığı açık olduğundan süresinden önce açılan iptal davasının incelenebilmesi ve dava konusu kuralların Anayasa’ya uygunluk denetiminin yapılabilmesi mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle bu aşamada incelenmesi mümkün olmayan iptal davasının reddi gerekir.”

CHP, yüksek yargı düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER