HDP'den 'Bağdat' mesajı: 'IŞİD barbarlığına karşı halklar kazanacak'

Irak'ın başkenti Bağdat'ta IŞİD'in üstlendiği iki ayrı bombalı saldırıda 200'ü aşkın sivil hayatını kaybetti, onlarca insan da yaralandı

HDP'den 'Bağdat' mesajı: 'IŞİD barbarlığına karşı halklar kazanacak'
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yaptığı yazılı açıklama ile IŞİD'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği katliamı lanetleyerek hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Irak halklarına başsağlığı diledi.

IŞİD'in Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlediği bombalı iki saldırda 200'ü aşkın kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen HDP'nin yazılı açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Bağdat'ta IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği saldırı sonucu çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200'ü aşkın sivilin katledilmiş olmasını büyük bir üzüntü ve öfkeyle karşılıyoruz.
 
“Yaşamını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar ve Irak halklarına başsağlığı diliyoruz.
 
“İnsanlık için ağır bir tehdit olmaya devam eden IŞİD'in daha önce dünyanın birçok ülkesinin birçok kentinde sivillere yönelik insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmiş olması gerçeği, IŞİD ile mücadelenin sadece Ortadoğu halklarının meselesi olmadığının çok açık göstergesidir. Uzak Asya'dan Amerika'ya kadar geniş bir coğrafyada destek bulan bu küresel çeteye, destekleyicisi olan siyasal iktidarlara ve odaklara yönelik daha düzenli ve kararlı bir işbirliğine ihtiyaç olduğu açıktır.
 
“IŞİD'in örgütlenmesi, yarattığı acılar ve yıkım halkların bu barbarlık karşısındaki dayanışma azmi ve mücadelesi ile aşılacaktır. AKP-Saray iktidarının, Suudi Arabistan ve Katar şeyhlerinin IŞİD ve benzeri çeteleri besleyen politikalarına rağmen, bu barbarlık örgütlerinin Rojava Kürdistanı’nda ve başta Şengal olmak üzere Irak Kürdistanı'nda geriletilmesi insanlık adına önemli bir kazanımıdır. 
 
“Bağdat Katliamı, bölge halkları ve uluslararası toplum açısından uyarıcı ve insanlık düşmanı bir eylem daha olmuştur. Irak halkları ile dayanışmak, yaralarımızı birlikte sarmak ve mücadele cephesini ortaklaştırmak bugünün en önemli görevlerinden birisidir. Irak halklarının acısını bir kez daha paylaşıyor, mübarek Ramazan günlerinde yapılan bu insanlık düşmanı saldırıyı en sert biçimde lanetliyoruz.
 
“IŞİD ve diğer barbarlık çetelerini besleyen siyasal odaklara karşı mücadelemizden asla geri adım atmayacağımızı bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz.” (Demokrat Haber)
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER