Bağdat'tan Erbil'e yeni diyalog şartları

Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin sözcülerinden Saad Adisi, bir basın toplantısı düzenleyerek Erbil'le diyalog şartlarını açıkladı. Adisi, "Referandum ve sonuçları hakkında hiçbir şekilde görüşme yapılmayacak" dedi.

Bağdat'tan Erbil'e yeni diyalog şartları
Bağımsızlık referandumuna tepki olarak Kerkük vilayetinin kontrolünü peşmergeden alan Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne diyalog için bir dizi yeni şart öne sürdü. Merkezi hükümet, havaalanlarından sınır kapılarına uzanan bir dizi alanda kontrol talep etti.


Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin sözcüsü Saad Adisi, “Irak hükümeti, Bağdat’la görüşmek üzere resmi bir Kürt heyetinin gelmesi için belirli bir takvim öne sürmedi. Diyalog kapısı herkese veya herhangi bir müzakere heyetine açık” dedikten sonra şu şartları öne sürdü: “Bağdat’la yapılacak herhangi bir görüşmenin şartlara dayalı olacağı kesin. Bunlar Irak’ın bütünlüğü, anayasa, sınır kapıları ve havalimanlarının devredilmesi, ülkenin serveti, peşmerge güçleri, Kürt güvenlik kurumları, tartışmalı bölgelerde hukukun uygulanması ve Kürdistan Bölgesi tarafından anayasaya aykırı olarak atılabilecek adımların engellenmesidir.”

Adisi, “Referandum ve sonuçları hakkında hiçbir şekilde görüşme yapılmayacak” diye konuştu. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER