Baluken: Hükümet çözümde samimiyse Paris katliamını aydınlatmalı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürt kadın siyasetçilerin öldürüldüğü Paris katliamının aydınlatılması için hükümetin iki yıldan buyana hiçbir girişimde bulunmadığına dikkat çekti.

Baluken: Hükümet çözümde samimiyse Paris katliamını aydınlatmalı
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürt kadın siyasetçilerin öldürüldüğü Paris katliamının aydınlatılması için hükümetin iki yıldan buyana hiçbir girişimde bulunmadığına dikkat çekerek, “Eğer AKP Hükûmeti çözüm süreciyle ilgili bir samimiyet taşıyorsa, henüz işin başından beri çözüm sürecini bitirmeyi amaçlayan böylesi bir kanlı planlamanın bütün detaylarını ortaya çıkarıp kamuoyuna, Türkiye halkına gerekli bilgileri aktarmak zorundaydı” dedi. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dün gece TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 2’inci yıl dönümünde Paris katliamını değerlendirdi. İki yıl önce Paris'in orta yerinde, Avrupa'nın göbeğinde 3 Kürt devrimci kadının; Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan’ın katledildiğini anımsatan Baluken, “O günden bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin mevcut Hükûmeti ya da Adalet Bakanlığı bu cinayetin açığa çıkması için, hiçbir girişimde bulunmadılar” dedi. Yakalanan Ömer Güney adlı zanlının Türkiye’deki bağlantılarının belli olduğunu, cinayet öncesi defalarca Türkiye'ye gelip gittiğini ve önemli görüşmeler yaptığını hatırlatan Baluken, “Yüzlerce telefon görüşmesi yaptığı bilgisi sabit olmasına rağmen bugüne kadar Ömer Güney'in Türkiye'deki bağlantılarıyla ilgili ne Adalet Bakanlığı ne de AKP Hükûmeti tek bir bilgiyi açığa çıkarıp kamuoyuyla paylaşamadı. Fransa Hükûmeti ile ilgili Fransız bakanlıklarıyla bu konuda herhangi bir görüşme bugüne kadar yapılmadı ya da yapıldıysa olayı ortaya çıkarmaya yönelik bir çabanın olduğuna dair tek bir bilgi kırıntısı maalesef bizimle paylaşılmadı, Türkiye halkıyla paylaşılmadı” diye konuştu. 


Ses kaydı ve MİT içerisinde düzenlenen belge araştırılmalı


Ömer Güney’e ait ses kaydının yanısıra MİT içerisinde düzenlenen bir belgenin de servis yapıldığını hatırlatan Baluken, ses kaydını sızdıranların ve MİT belgesini hazırlayanların  araştırılması, soruşturulması durumunda bir çok şeyin açığa çıkacağını belirterek, “Ancak bugüne kadar medyaya bile konu olan gelişmelerle ilgili, Paris katliamıyla ilgili AKP Hükûmeti ve Adalet Bakanlığı büyük bir duyarsızlık içerisindedir. Bu cinayeti planlayanlar kimlerdir? Bu katliamın arkasındaki ülkeler kimlerdir, bağlantıları nedir? Türkiye'de devlet içerisindeki birtakım kurumsal yapıların bu cinayette, bu katliamdaki rolleri, payları nedir?” diye sordu.  


ADALET BAKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRDI


Baluken, çözüm sürecini bitirmeyi hedefleyen bu katliam konusunda Hükümete çağrıda bulunarak, “Eğer AKP Hükûmeti çözüm süreciyle ilgili bir samimiyet taşıyorsa, henüz işin başından beri çözüm sürecini bitirmeyi amaçlayan böylesi bir kanlı planlamanın bütün detaylarını ortaya çıkarıp kamuoyuna, Türkiye halkına gerekli bilgileri aktarmak zorundaydı. Bu konuyla ilgili özellikle Adalet Bakanından da 2'nci yıl dönümüne yaklaştığımız bugünlerde bir açıklama beklediğimizi, bir soruşturma dosyasının olup olmadığının bilgisinin paylaşılmasını, soruşturma dosyası varsa bugüne kadar gelinen aşamanın ne olduğunu, eldeki bilgilerin, verilerin ne olduğunu tüm Türkiye halkıyla paylaşmasını talep ediyoruz. AKP'yi de çözüm sürecini bitirmeyi hedefleyen bu katliamların üzerini örtmeye değil, bir an önce açığa çıkarmaya buradan tekrar davet ediyorum.” 
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER