Baluken: Müzakere yasası süreci garantiye alacak

HDP Grup Başkan Vekili Baluken, hazırlanacak olan müzakere yasasının iktidarlar değişse de sürecin garantisi olacağını ve biran önce Meclis’e sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

Baluken: Müzakere yasası süreci garantiye alacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Hükümet heyeti ile yaptıkları görüşmelerde sürecin yasal güvenceye alınmasının tarafların güvenini arttıracağını ve süreci rahatlatacağı yönünde tartışmalar yaptıklarını hatırlatarak, hazırlanacak olan yasanın iktidarlar değişse de sürecin garantisi olacağını ve biran önce Meclis’e sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanlığı’nın çözüm sürecinin çerçeve yasasının çıkarılması için yapılan çalışmaların tamamlandığını belirterek, bir iki gün içinde tasarının meclise sevk edileceğini söyledi.

“Paket hızla Meclis’e sevk edilmeli”

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, hükümetin hazırladığı paket çalışmalarını Dicle Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Baluken, sürecin müzakere çerçeve yasasının Meclis tatile girmeden yasalaşması gerektiğini ifade etti.

“Bunun taraflar arasındaki güveni arttıracağını ve süreci rahatlatacağını söylemiştik. Hükümet ile yaptığımız görüşmelerde de bu çerçeve üzerinden bir tartışma yürütüldü. Heyette aynı düşüncedeydi ama zaman zaman AKP grubuna mensup farklı yetkililerin açıklamaları kuşkular getirdi. Beşir beyin yaptığı açıklama önemlidir” diye konuştu.

Baluken, paketin hızla Meclis’e sevk edilmesi, komisyon aşamasında ise muhalefetin önerileri ile zenginleştirilmesini beklediklerini söyledi.

“CHP’nin destekleyeceğini düşünüyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yasal statüye ilişkin açıklamaları olduğunu hatırlatan Baluken, “Gerek komisyon, gerekse genel kurul aşamasında CHP’nin de bu tasarıyı destekleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Pakette, “Etkin pişmanlık” tarzı maddelerin de yer alacağına ilişkin haberleri değerlendiren Baluken, “Etkin pişmanlık” ve müzakere ile çözümün birbiri ile uymayan kavramlar olduğunu belirterek, bu tarz haberlere tepki gösterdi.

“Bir sorunu müzakere ile çözmek istiyorsanız karşı tarafa pişmanlık dayatmaktan vazgeçmişsiniz demektir. Bu tarz haberler tamamen manipülatif haberlerdir. Kürt halkının kafasında soru işaretleri yaratmaya yönelik bilinçli haberlerdir. Bunlara itibar edilmemeli.”

Yasanın içeriği

Baluken, çıkarılacak yasanın içeriğine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Çerçeve yasası şunu öngörür. Müzakere yasası başladığı günden silahların bırakıldığı güne kadar bütün çalışmaların devlet tarafından yasal güvenceye alınmasını öngörür. Devlet bütün güvenceleri taahhüt eder ve sürecin taraflarının yürüttüğü çalışmaları suç kapsamından çıkarır. Nihai hedef barış olan sürecin bütün aşamalarında devletin sorumluluğunu taahhüt altına alan düzenlemeyi de beraberinde getirecektir.”

“Müzakere yasası süreci garantiye alacak”

Baluken, sürecin tarafların iradesi ile başladığını ancak bugüne kadar tek taraflı ilerlediğini söyledi.

“Devlet veya hükümet tarafından Başbakan’ın iki dudağı arasından çıkan cümlelere göre ne olacağı belli olmayan mecrada seyretti. Yasal zemine kavuşması bundan sonraki dönemde bu sürecin tamamen yasalar üzerinden işleyeceğini ve bu çalışmaların devlet tarafından güvenceye alındığının bir göstergesidir.

“Hükümetteki veya Başbakan’daki fikir değişikliği ile olası hükümet değişikliği olsa bile süreçle ilgili çalışmaların bozulmasına karşın adeta garanti oluşturuyor. Bunu önemsemek gerekiyor. Kapıyı aralayan bir yasadır.

“Önümüzdeki günlerde hızla TMK’nın kaldırılması, KCK’lilerin tahliyesi ile ilgili bazı düzenlemelerin yapılması, hazine yardımından, seçim barajına kadar anti demokratik uygulamaların devreden çıkarılması da gerekmektedir. Çerçeve yasası bu başlıklarla ilgili tarafların rahat çalışmasını sağlayacak. Devletin görev ve sorumluluklarını yasal bir bağlayıcılıkla ortaya koyacak.

Adalet Bakanlığı ile görüşme

Baluken, hasta tutukluların durumu ile ilgili bugün Adalet Bakanı ile görüşeceklerini söyledi.

“Başından beri olması gereken bir durum. Bugün Adalet Bakanlığı ile görüşeceğiz. Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak ile birlikte. Mevcut yasalar içinde genelge veya yönetmelik ile bu tahliyelerin yapılacağını düşünüyoruz. İlla bir yasa çıksın diye bir şey doğru bir beklenti değildir. Yasayı bundan sonraki durumlarda işleyişi garanti altına almak için öneriyoruz.

“Adalet Bakanlığı’nın birkaç mekanizmayı devreye koyması ve direnç gösteren mekanizmayı devreden çıkarması ile birlikte bu tahliyeler gelişir. Görüşmemizde daha çok niyet temennisinde belirtilen tahliyelerle ilgili hususları somut olarak ortaya koyup pratikte somut adımlar atılması gerektiğini ifade edeceğiz.” / İMC

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER