Barış Grubu üyesi Lütfü Taş İstanbul'da uğurlandı

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp krizi geçirmesi sonucu yaşamını yitiren Barış Grubu üyesi Lütfü Taş’ın cenazesi, 1 Mayıs Mahallesi Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Barış Grubu üyesi Lütfü Taş İstanbul'da uğurlandı

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Barış Grubu üyesi Lütfü Taş İstanbul’da toprağa verildi.

Dün gece uçakla İstanbul’a getirilen Barış Grubu Üyesi Lütfü Taş için Ataşehir’deki 1 Mayıs Mahallesi Cemevi’nde cenaze töreni düzenledi.

Törene Taş’ın ailesinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDK) Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri, Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD), Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER), Türkiye Barış Meclisi (TBM), İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri de katıldı.

Taş’ın cenazesi, düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’na getirilerek burada toprağa verildi.

Ne olmuştu?

Lütfü Taş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine “barış ve çözüm sürecine destek vermek için” 24 Ekim 2009’da Kandil’den 8 PKK’li ve Mahmur Kampı’ndan 26 mülteci ile birlikte  Türkiye’ye gelmişti.

Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan grup, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

2010’da gruba “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası”  gibi suçlarla  açılan davalarda 13 tutuklama kararı çıkmıştı.

5 yıldır Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Taş dün (31 Aralık 2014) geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2015, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER