Barzani: Yaşanacak her çatışmanın sorumlusu Abadi'dir

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük ve çevresinde yaşanabilecek çatışmaların sorumluğunun, Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye ait olacağını söyledi. Barzani, Iraklı Şii din adamı Ayetullah Sistani, Birleşmiş Milletler ve komşu ülkeleri, "savaşa" engel olma çağrısı yaptı.

Barzani: Yaşanacak her çatışmanın sorumlusu Abadi'dir
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük’te Irak ordusu ve peşmerge arasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptı. Görüşmelere hazır olduklarının belirten Barzani, “Yaşanacak her çatışma ve olumsuz sonucun da sorumlusunun Sayın Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’nin olduğunu bildiriyoruz” dedi. Barzani, Iraklı Şii din adamı Ayetullah Sistani, Birleşmiş Milletler ve komşu ülkelere, “acilen rol oynayıp bölgenin yeni bir savaşa sürüklenmesine engel olma” çağrısı yaptı.


IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak ordusu ile peşmerge güçleri arasında, Kerkük çevresinde yaşanan gerginlikle ilgili yazılı açıklama yaptı. Barzani, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, 10 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, ordu ve Haşdi Şabi’nin, peşmerge ve IKBY’ye karşı askeri saldırı başlatacağı tehdidinde bulunduğunu söyledi.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNİN GÜÇLENMESİNE YOL AÇAR’

Milis gücü olan Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, Musul çevresinden Kerkük ve Hanekin çevresine kadar güç yığınağı yaptığını belirten IKBY Başbakanı Barzani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Sayın Ayetullah Seyid Ali Sistani’den, Iraklı tüm taraflardan, bütün sivil ve barış yanlısı örgütlerden, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Avrupa Birliği, IŞİD’le mücadele koalisyonuna üye ülkeler, BM Güvenlik Konseyi ve komşu ülkelerden acilen rol oynayıp bölgenin yeni bir savaşa sürüklenmesine engel olmasını istiyoruz. Ne Iraklı güçlerin ne de başka bir gücün böyle bir savaşa mahal vermemesini istiyoruz; çünkü sonuçları hem Irak’ın iç durumu hem de bölge için kötü olur ve IŞİD ile diğer terör örgütlerinin bölgede güçlenmesine zemin sağlar. Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak bütün sorunların gerçekçi çözümü için yapılacak temel görüşmelere hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Yaşanacak her çatışma ve olumsuz sonucun da sorumlusunun Sayın Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’nin olduğunu bildiriyoruz.”  / DHA

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER