Barzani'den Öcalan'ın mektubuna yanıt

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın; Güney Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'ye Kürt Ulusal Kongresi'ne ilişkin gönderdiği mektubunu Barzani’nin yanıtladığı öğrenildi.

Barzani'den Öcalan'ın mektubuna yanıt
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın; Güney Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'ye Kürt Ulusal Kongresi'ne ilişkin gönderdiği mektubunu Barzani’nin yanıtladığı öğrenildi. Öcalan ise "Eğer bu tür gerekçelerle kongre ertelenmemiş ve gerçekleştirilmiş olsaydı, AKP Hükümeti, Kürt sorunun çözümü konusunda bu kadar hantal davranamazdı" dedi. 


BDP grup başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet dün 15. kez İmralı Adası'na giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'la toplantı gerçekleştirdi. Dicle Haber Ajansı'nda (DİHA) yayınlanan habere göre, görüşmeden gündeme gelen konulardan birinin ise Kürt Ulusal Kongresi olduğu belirtildi. 

ÖCALAN’A BARZANİ’NİN MEKTUBU İLETİLDİ

Öcalan'ın daha önce Önder ve Amed Bağımsız Milletvekili Leyla Zana aracılığı ile Güney Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'ye Rojava ve Kürt Ulusal Kongresi'ne ilişkin görüş ve önerilerini içeren mektup göndermişti. Mektup Önder tarafından Barzani'ye iletilmişti. Öcalan'ın mektubuna Barzani'nin mektupla cevap verdiği öğrenildi. 

Mektubun Adalet Bakanlığı aracılı ile Öcalan'a iletildiği dünkü BDP-HDP heyeti görüşmesinde gündeme geldi. Öcalan'ında önümüzdeki günlerde Barzani'ye yine Kürt Ulusal Kongresi'ne ilişkin önerilerini içeren yeni bir mektup yazdığı ve bu mektubun Sırrı Süreyya Önder tarafından Hewler'e götürüleceği bildirildi. 

Ayrıca Öcalan'ın Kürt Ulusal Kongresi'nin bu güne kadar yapılmamasına yönelik büyük eleştirileri olduğu ve "Eğer bu tür gerekçelerle kongre ertelenmemiş ve gerçekletirilmiş olsaydı, AKP Hükümeti, Kürt sorunun çözümü konusunda bu kadar hantal davranamazdı" dediği aktarıldı. / anf

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER