Bedelli Tasarısı, Komisyondan Geçti

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik ile ilgili bugün komisyonun tamamlanmasının ve yarında Genel Kurul'a gelerek yasalaşmasını beklediklerini söyledi

Bedelli Tasarısı, Komisyondan Geçti
Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Komisyona Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'da katıldı. Kanun teklifine önerge veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, geliri 12 bin liradan az olan ve sosyal güvencesi olmayanların bedelliden faydalanmasını istediklerini belirterek, "Bu kanun teklifinde geliri olmayanlar konusunda açıklayıcı bir ifade yok. 

Parası olanlar faydalanacak, geliri olmayanlar için böyle bir şey söz konusu değil. Öncelikle bu ayırımın yapılmaması gerekiyor. Bizim teklifimizde yıllık geliri 12 bin liradan az olanların herhangi bir ödeme yapmadan bedelli askerlikten faydalanmalarını istiyoruz. 12 bin liradan fazla 25 bin liradan az geliri olanların 10 bin lira ödemesini öngörüyoruz. 25 bin liradan fazla 60 bin liradan az geliri olanların 15 bin lira, 60 bin liradan fazla olanların ise 25 bin lira ödemesini uygun olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle de altını çiziyorum yıllık geliri 12 bin liradan az olanların, geliri olmayanların şuan bir bedel ödemeden aynı yaş grupları gibi yararlanmaları gerekir. Yaş konusunda da yüksek tutulmuş. 26-28 yaş arazında bekleyen binlerce insan var. Yaşında daha alta çekilmesi gerekiyor. Yasada bir taksitlendirme ön görülmemiş, bir taksitlendirmede eklenmeli" dedi.

Teklif hakkında bilgilendirme yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Yoklama kaçakları ile bakaya sayısının her geçen yıl artığı gözlenmektedir. Bu birikimin engellenmesi amacıyla teklif ile 28 yaşından gün almış olan hükümler 18 bin lira bedeli 2 ay içinde ödemek kaydıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır. Haklarında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlarda sona erdirilecektir. Bu uygulama ile elde edilecek gelir savunma sanayinin finansmanında kullanılacaktır. Böylelikle silahlı kuvvetlerimizin teknolojik yönden üstün olması sağlanacaktır" dedi.

Sözleşmeli Erbaş ve Er alımıyla ilgili de bilgi veren Bakan Yılmaz, "Bir diğer düzenlemede sözleşmeli erbaş ve er kaynak ve teminine ilişkindir. Sözleşmeli erbaş ve er kadrosu Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 62 bin 585. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 4 bin 251, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 5 bin 75 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için 144 olmak üzere 72 bin 55 olarak belirlenmiştir kadro. Şuana kadar 4 bin 628 sözleşmeli er temin edilmiştir. Teklif ile temin faaliyetinde arzu edilen seviyeyi ulaşmak maksadıyla sözleşmeli erbaş ve erliğe başvuruda ortaöğretim mezunları için başvuru yaşının 20'ye indirilmesi ve askerlik yapma şartının kaldırılması, askerlik öncesi sözleşmeli erbaş ve erliğe müracaat edenlerin sevk teyil işlemleri ile erbaş ve er olarak yapılan hizmetlerin 3/1 inin askerlik hükmünden sayılması amaçlanmaktadır" dedi.

Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmesi olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, " Çarşamba günü bütçe var. Vatandaşın da beklentisi var. Herkes bir sonraki sevke giderken acaba bu yaş, bedel değişir mi diye kendisini askerlik hizmetine gitmekten alıkoyacak. Bunu önlemek ve sürüncemeye yol açmamak için bugün komisyondan geçirip, yarın da Genel Kurul'a gelir ve yasalaşır diye düşünüyorum" dedi. / dha
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER