Berkin Elvan Anmasında Polis Sivillere Silah Doğrulttu

Polisin attığı gaz bombası nedeniyle 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde Okmeydanı’ndan Feriköy Mezarlığı’na yürümek isteyen gruba polis saldırdı.

Berkin Elvan Anmasında Polis Sivillere Silah Doğrulttu
Gezi direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulan ve 269 gün sonra, 11 Mart 2014’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için Okmeydanı’nda düzenlenmek istenen anma etkinliğine polis saldırdı.

Gündüz saatlerinde Okmeydanı’nda düzenlenen anmanın ardından kitle, Elvan’ın mezarının bulunduğu Feriköy Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçmek istedi. Ancak yürüyüşe izin vermeyen polis, gruba gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Göstericiler de polise taş, havai fişek ve sapanla karşılık verdi.

Polisin ara sokaklara dağılan kişilere doğrudan silah doğrultması dikkat çekti. Polis çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı.

Çıkan olaylarda yaralananlar olurken, bazı yaralılar Okmeydanı Cemevi'ne götürüldü. Polisin mahalle içlerine girmesini istemeyen eylemciler, barikatlarla polisi engellemeye çalışıyor. / Bianet

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER