Bingöl'de gömülü olan 4 PKK'linin cenazesi alındı

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde kimsesizler mezarlığında kimliği tespit edilen PKK'lilerden 4'ünün cenazesi aileleri tarafından alınarak memleketleri olan Yüksekova, Van, Amed ve Batman'a doğru yola çıkarıldı.

Bingöl'de gömülü olan 4 PKK'linin cenazesi alındı
ANF'nin haberine göre; Bingöl’ün Kiğı ilçesinde kimsesizler mezarlığında kimliği tespit edilen PKK'lilerden 4'ünün cenazesi aileleri tarafından alınarak memleketleri olan Yüksekova, Van, Amed ve Batman'a doğru yola çıkarıldı.

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde 1990-2000 yılları arasında farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitiren ve Kiğı'daki kimsesizler mezarlığına defin edilen ve kimliği tespit edilen 4 PKK'linin cenazesi aileleri tarafından alındı. PKK'lilerin naaşları, cenaze araçlarına konulurken konuşan MEYA-DER Bingöl Temsilcisi Cengiz Turan, cenazelerin alınma sürecinde kendilerine yardımcı olan kurumlara ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. Aileler adına konuşan MEYA-DER Batman Eş Başkanı Asiye Savaş ise, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlere sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından yola çıkarılan cenaze konvoyu Bingöl'ün Sancak Beldesi'nde kitlesel bir şekilde karşılandı. Onlarca araçtan oluşan konvoy önce Bingöl'e, sonra da cenazelerin defin edilecekleri memleketlerine doğru yola çıkarıldı.

Kimsesizler mezarlığından alınan PKK'lilerden Raif Eryılmaz'ın (Egit) Amed’de, Bedia Bitmen'in (Şirin) Batman'da, Yahya Bildirici'nin (Serhildan) Van'da ve Salim Serdar'ın (Gever Oremar) cenazesinin ise Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapılacak olan cenaze törenleriyle defnedilecek.  
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER