Bozkır: Terörle mücadele yasasında değişiklik imkansız

AB Bakanı Volkan Bozkır, terörle mücadele yasasında değişiklik yapmanın imkansız olduğunu söyledi, “Vize serbestisi konusunda umudumu yitirmeye başladım” dedi.

Bozkır: Terörle mücadele yasasında değişiklik imkansız

Shengen ülkelerine vizesiz seyahat için Türkiye’nin acil adım atması gereken beş kriterden biri de terörle mücadele yasasında değişiklik. Ancak bu kriter, Türkiye hükümeti ile Avrupa Birliği (AB) arasında krize dönüşmüş durumda.

AB Bakanı Volkan Bozkır, terörle mücadele yasasında değişiklik yapmanın imkansız olduğunu söylerken, “Vize serbestisi konusunda umudumu yitirmeye başladım” dedi.

Müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiğini söyleyen Bozkır, beklentileri yeterince karşıladıklarını savunarak, “Bu bir matematik problemi değil, bir siyaset problemi” dedi.

BBC’ye açıklamalarda bulunan AB Bakanı Bozkır, terörle mücadele yasasına ilişkin olarak “Üzerinde çalışırız ama Türkiye’de 450’den fazla güvenlik gücünün PKK terörü tarafından şehit edildiği ve beş ya da altıdan fazla intihar saldırısının düzenlediği, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bu şartlarda, terörle mücadele yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değildir. Üstelik yasamızın Avrupa standartlarıyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bozkır’ın bu sözleri, Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu üst düzey üyeleriyle yaptığı görüşmelerin ardından geldi.

Erdoğan: Biz yolumuza, sen yoluna

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta, AB’ye, Türkiye’nin terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmayacağı uyarısında bulunmuştu.

Erdoğan AB’ye, “Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yolunuza git kiminle anlaşıyorsan anlaş” demişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER